• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Mayıs, Pazartesi


Eurovision'dan Filistin, Kosova ve KKTC bayrağına yasak

Eurasia Diary
A- A A+

İsveç'in başkenti Stockholm'de Mayıs ayında yapılacak olan Eurovision 2016 Şarkı Yarışması'nda Filistin, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kırım Tatar ve Bask bayraklarının açılması yasaklandı.

Şarkı yarışmasının gerçekleştirileceği Stockholm Globe Arena konser salonunun resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre, Filistin, Kosova, Kırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Bask bayrakları, devlet bayrağı olmadıkları gerekçesiyle yarışma sırasında açılması yasak bayraklar arasında yer aldı. Ayrıca terör örgütü DAEŞ'in flaması ile Rusya yanlısı milislerin Ukrayna’nın doğusunda kurduğu sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti bayrağı da yasaklı listesinde yer aldı.

BM üyesi ülkelerin bayraklarının, belirlenen ölçülerde olması durumunda açılabileceği belirtilen açıklamada, LGTB ve Avrupa Birliği bayraklarına da müsamaha gösterileceği kaydedildi.

Yerel, bölgesel, ticari, siyasi veya dini mesaj içeren bayraklar ve pankartlar ile ayrımcılık, hakaret mesajları içeren bayrak ve pankartların da yasaklandığı bildirildi. Salonda, İngilizce dışında bir dilde mesaj içeren bayrak ve pankartların açılması da yasaklandı.

Karara tepki

Karara sert tepki gösteren İsveçli Kosovalılar Derneği Sözcüsü Naim Murseli, yaptığı açıklamada, Kosova'yı İsveç'in ülke olarak tanıdığını ve kendi bayraklarının terör örgütü DAEŞ'in flaması ile yan yana getirilmesinden büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Murseli, Eurovision Yönetim Kurulu tarafından alınan bu kararın, İsveç'te yaşayan 50 bin Kosovalı İsveçliyi derinden yaraladığını ifade etti.

İsveç medyasında yer alan haberlerde, Filistin devletini Birleşmiş Milletler'e üye 135 ülkenin yanı sıra İsveç'in de tanıdığı ve Eurovision Yönetim Kurulu'nun Filistin bayrağıyla ilgili kararının büyük tepki çekebileceği vurgulandı.

Yasaklı listesinden Bask bayrağı çıkarıldı

Öte yandan Eurovision, İspanya'dan gelen tepkiler sonrasında, ilk açıkladığı yasaklı bayraklar listesinden Bask bayrağını çıkarmak zorunda kaldı.

İspanya resmi televizyonu RTVE, Eurovision 2016 Şarkı Yarışması'nın düzenleneceği Stockholm Globe Arena konser salonu ve girişleri organize eden AXS şirketinin internet sitesine koyduğu yasaklı bayraklar listesinden Bask'ın çıkarıldığını duyurdu.

Söz konusu listede Bask bayrağının da yer aldığının görülmesi sonrasında hemen girişimde bulunularak Avrupa Yayın Birliği ile temasa geçildiğini açıklayan RTVE, bunun üzerine Eurovision yetkililerinin özür dileyerek Bask bayrağını söz konusu yasaklılar listesinden çıkardıklarını duyurdu.

AA