• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Mayıs, Pazartesi


Hitler Münih'te ihtişamlı kent merkezi planlamış

Eurasia Diary
A- A A+

Almanya'nın Münih kentinin Nazi lideri Adolf Hitler'in gönlünde her zaman özel bir yeri vardı. Hitler, Birinci Dünya Savaşı'nda asker olarak katılmaya Münih'te karar verdi. Savaş sona erdikten sonra Nazi Partisi'ni de bu kentte kurdu.

Münih'e sevdalı olan Adolf Hitler, İkinci Dünya Savaşı'nı kazanmış olsaydı, şehrin çehresini baştan sona değiştirecekti.

Münih'te dünyanın en ihtişamlı binalarını inşa etmeyi planlayan Hitler, baş mimarı Albert Speer'i görevlendirdi. İkinci DünyaSavaşı'nın başlangıç yılı olan 1939'da Münih'te inşa edilecek yapıların planlarını Hitler kendi kurşun kalemiyle çizdi.

Hitler'in Münih'te inşa etmeyi planladığı yapılar arasında dünyanın en büyük dikilitaşı da vardı. Dikilitaşın tepesine Almanya'nın sembolü olan kartal yerleştirilecekti.

1940'lı yıllarda dünyanın en büyük anıt yapıları olarak Roma'daki Aziz Petrus Bazilikası ile Paris'teki Zafer Takı gösteriliyordu. Hitler, Nazi Almanyası'nı sembolize edecek yapıların daha büyük olmasını istiyordu.

Hitler'in planları arasında Münih Tren İstasyonu'nu yeniden inşa etmekte bulunuyordu. Almanya'da dönemin en büyük çelik ve çimento şirketleri, Münih Tren İstasyonu ihalesini kazanmak için çeşitli teklifler sundu.

Hitler, Münihte inşa edilecek ve Naziler'i temsil edecek kent meydanı inşaatını 1 Ağustos 1948'de bitirmeyi planlamıştı. Ancak İkinci Dünya Savaşı'nda yenilgiye uğraşınca bu planlar arşivlere konularak rafa kalktı.