• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Mayıs, Pazartesi


Lübnan'da cumhurbaşkanlığı tartışmaları

Eurasia Diary
A- A A+

Brezilya'da hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları sebebiyle görevden alınması gündeme gelen Dilma Rousseff'in yerine Lübnanlı yardımcısı Michel Temer'in görevi devralma ihtimali, iki yıldan bu yana cumhurbaşkanlığı krizi yaşanan Lübnan kamuoyunda geniş yankı buldu.

Lübnanlılar, ülkelerinde iki yıldır 38 kez denenmesine rağmen cumhurbaşkanı seçilemezken, yurtdışında yaşayan Lübnan asıllı birinin Brezilya'da cumhurbaşkanlığı görevine gelme ihtimalini Anadolu Ajansı muhabirine değerlendirdi.

Ev hanımı Maria Huri (50), ülkesinde cumhurbaşkanlığı seçiminin her defasında başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek, "Bari Brezilya'ya gidip cumhurbaşkanımızı orada seçelim. Bizden sorumlu olanlar cumhurbaşkanını seçmek istemiyor. Ümit ederim ki Michel Temer Brezilya'dan gelerek burada da cumhurbaşkanlığı yapar." dedi.

Huri, Lübnanlı siyasilerin yurtdışında yaşayan Lübnanlıların ülkeye gelmesini istemediğini dile getirerek, başka ülkelerde azınlık olarak yaşayan Lübnanlıların kendilerinden daha şanslı olduğunu savundu.

Temer'in ülkesine gelip cumhurbaşkanlığı yapmasını temenni ettiğini dile getiren Memur Abdulhadi Nasuli (42) de "Kendimiz cumhurbaşkanı seçemiyoruz. Bırakalım da Michel Temer hem Brezilya'nın hem de Lübnan'ın cumhurbaşkanı olsun." ifadelerini kullandı.

Lise öğrencisi Aya Harb ise "Brezilya'da Lübnan asıllı bir cumhurbaşkanı göreve gelecekken burada iki yıldır cumhurbaşkanı yok. Bu bizim yetkililerimizin ayıbı" diyerek, Lübnanlı siyasilerin artık siyaseti gençlere bırakmaları gerektiğini kaydetti.

Brezilya'ya 20'nci yüzyılın başlarında göç eden Temer ailesinin kökleri başkent Beyrut'un 10 kilometre kuzeyinde yer alan Bitabura köyüne dayanıyor. Brezilya Devlet Başkanı Rousseff'in "görevi kötüye kullanmakla" suçlanmasının ardından görevden alınması ve Roussef'in yerine yardımcısı Temer'in geçmesi ihtimali son günlerde ülke gündemine oturmuştu.

AA