• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
3 Şubat, Cuma


Los Angeles'tan itiraz: Trump'ın yasağı, yasal ikamet izni olan göçmenlere uygulanamaz

Dünya

A- A A+

Los Angeles kentinde bir yargıç, ABD Başkanı Trump’ın nüfusunun büyük bölümü Müslüman olan ülkelerin vatandaşlarının ülkeye girişlerini yasaklamasını içeren kararının, yasal ikamet izni olan göçmenlere uygulanmaması gerektiğine hükmetti.

Los Angeles bölge mahkemesi yargıcı Andre Birotte Jr., ABD Başkanı Donald Trump’ın cuma günü imzaladığı başkanlık kararnamesiyle getirilen yasak kapsamındaki İran, Irak, Libya, Somali, Sudan Suriye ve Yemen'den gelenler arasında ‘geçerli göçmen vizesine sahip olan kişilerin’ hiçbir ABD’li yetkili tarafından engellenmemesi gerektiğine karar verdi.

Öte yandan Birotte’un kararı,  göçmen vizesi haricindeki vizelerle ABD’ye gelen turist, öğrenci ve işadamlarını kapsamıyor.

Trump’ın imzaladığı başkanlık kararnamesinin uygulanması için dün bir kılavuz yayınlayan Beyaz Saray, yeşil kart sahiplerinin ABD’ye girmek için özel izin almalarına gerek olmadığını duyurdu. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer da “Bu kişilerin muafiyet belgesine ihtiyacı yok çünkü sürekli ikamet izinleri var” dedi.

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre, göçmen vizeleri, yeşil kart, yani yasal ve sürekli ikamet hakkında sahip olmanın ilk adımı.

 

Sputnik

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...