• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Şubat, Perşembe


Trump, ABD ordusunun yeniden yapılandırılması için emir verdi

Dünya

A- A A+

ABD Başkanı Donald Trump, ordunun yeniden yapılandırması yönündeki başkanlık emrini imzaladı.

Yeni Savunma Bakanı James Mattis’in yemin törenine katılan Trump, ardından yaptığı açıklamada 2 yeni başkanlık emrine imza attığını duyurdu. ‘Kuduz Köpek’ lakaplı Savunma Bakanı Mattis’e “Sen doğru zamanın doğru adamısın” diyen Trump, ABD ordusunun yeniden yapılandırılmasına dair kararının Kongre’yi ‘oldukça memnun edeceğini’ söyledi. Trump, “ABD Silahlı Kuvvetleri’nin muhteşem yeniden inşasını başlatacak bir başkanlık kararına imza atıyorum” ifadelerini kullandı.

Kararnamenin içeriği resmi olarak açıklanmazken, ABD basınında yer alan haberlerde, ABD ordusunun büyütülmesi, Amerikan Özel Kuvvetler personelinin sayısının artırılması ve nükleer silahların modernize edilmesini gibi adımları içerdiği belirtildi. Kararnamenin, önceki Başkan Barack Obama döneminde başlatılan ve ‘yüksek öncelikli operasyonlar’ listesinde yer alan projelerin de durdurulmasını öngördüğü iddia edildi.

SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN IŞİD RAPORU TALEP EDİLDİ

Kararname, Savunma Bakanlığı'ndan 30 gün içerisinde IŞİD’le mücadele, eğitim, bakım, mühimmat gibi konularda ordunun hazırlığı ile ilgili bir rapor hazırlanması talimatını da veriyor. Mattis’in 90 gün içerisinde Savunma Bakanlığı’nın 2018 taslak bütçesini gözden geçirmesi ve Trump’ın ulusal güvenlik stratejisi ile paralel olarak tekrar düzenlemesini öngören kararnamenin, nükleer silahlar ve füze savunma sistemlerinin güçlendirilmesine vurgu yapması da dikkat çekti.

 

Sputnik

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...