• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
28 Aralık, Çarşamba


Erdoğan: Onlar teröre koştukça benim milletim birliğe koşacak - VİDEO

Spor

A- A A+
24 Kasım 2013'te temeli atılan ve geçen sürede çalışmaları sona eren tesis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.
 
Akyazı Stadı'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelmesinin ardından 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız ve Katar Milli Marşı çalındı. Tribünlerden "Şehitler ölmez vatan bölünmez. Millet eğilmez, Türkiye yenilmez" tezahüratları yapılırken, asker ve polislere çiçekler verildi. Akyazı Stadının açılışında şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan stadın adını açıkladı: Şenol Güneş
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılışta şöyle konuştu: "Sevgili Trabzonlular, kıymetli misafirler, sizleri en kalbi duygularla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Bu yolda sizle can vermeye hazırız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. İçinde bulunduğumuz kompleks Şenol Güneş kompleksi. Şenol Güneş kardeşimizle biz dünya üçüncülüğü kazandık. Yıllarca A Milli Takımımız'ın kaleciliğini, kaptanlığını yaptı. Trabzonspor'un yıllarca kalecisiydi. Arkadaşlarımla yaptığım değerlendirmeler neticesinde stadın adını Şenol Güneş yapmayı kararlaştırdık. Bu muhteşem eserde emeği olan arkadaşlarımız var. Bakan arkadaşlarımı, yüklenici firmalar, mimarından mühendisine kadar tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. 
 
Dün Kayseri'de meydana gelen hain saldırı sevincimizi gölgeledi. Eğlence faslını bir kenara koyduk. İnşallah bu eğlenceleri farklı bir zamanda yaparız dedik. Yaklaşık 1 yıldır terör saldırıları nedeniyle sevinçlerimizi ağız tadıyla yaşayamıyoruz. Terörle mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Hedeflerimize doğru yürümeye devam edeceğiz. İnşallah İstanbul'da salı günü Avrasya Tüneli'nin açılışını yapacağız. İstediğiniz kadar terör estirin, bu milleti asla bölemeyeceksiniz. Onlar teröre koştukça, benim milletim birliğe koşacak. Kardeşlerim şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Hocamızın okumuş olduğu ayetler bunu müjdeliyordu. Her bir şehidimizin hatırası sonsuza dek yüreğimizde yaşayacak. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Trabzon'un bu yiğit insanlarını şahsım ve milletim adına tekrar tekrar selamlamak istiyorum. Tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak... İşte bizim rabiamız da bu. Böyle yürüyeceğiz. Tüm eserlerin Trabzon'a ve milletimize hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra ses ve ışık gösterileri eşliğinde "Bu vesileyle Trabzonspor'a teşekkür ediyorum. Askerlerimizin, polisimizin tekrar gözlerinden öpüyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Ya Allah bismillah" diyerek Akyazı Spor Kompleksi'nin açılışını yaptı. 
 
Başlama vuruşunu Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı
 
Akyazı Şenol Güneş Stadı'nda başlama vuruşunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzonspor'un efsane futbolcularıyla tek tek görüştükten sonra tribünleri de selamladı. Erdoğan daha sonra Trabzonspor kalecisi Onur Recep Kıvrak'a penaltıdan gol attı. 
 
Usta: Bu güzel tesislerde nice şampiyonluklara imza atacağız
 
Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta şöyle konuştu: "Nice 50 yıllara, her birlikte gireceğiz. Bu muhteşem stadı şehrimize, ülkemize kazandıran tabii ki Cumhurbaşkanımızın çok önemli payı var. Minnetarız Cumhurbaşkanım. Sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu güzel tesislerde sizlerde birlik nice şampiyonluklara imza atacağız. Sizleri bu muhteşem stadı alkışlamaya davet ediyorum."
 
Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise "Türkiye'deki en önemli stadın içindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanım her şeyde emeğiniz olan bir stat bu. Size Türkiye'ye kazandırdığınız bu önemli stat için teşekkür ediyoruz.
Katılımınız, duruşunuz için teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.
 
Bakan Albayrak: Trabzonspor'un burada tarihi başarılara imza atmasını bekliyorum
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Bir Trabzonlu olarak Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Böyle bir stadı Trabzon'a kazandırdınız. Trabzonspor'un burada tarihi başarılara imza atmasını bekliyorum. Cenab-ı Allah'tan birliğimizi daim kılması duasıyla, şehitlerimize rahmet, gazilerimize uzun ömürler diliyorum" diye konuştu. 
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şöyle konuştu: "Sevgili Trabzonsporlular. Sayın Cumhurbaşkanım, kararlılığınız, dik duruşunuz, geleceğe bıraktığımız özgürlüğümüz, bağımsızlığımız... Size minnettarız, size şükran duyuyoruz. Burası sizin kararlılığınızın eseri. Sizin talimatlarınızla bu stadı bu hale getirenlere teşekkür ediyoruz. İnşallah sizi mahcup etmeyeceğiz. Buradan şampiyonluklar, centilmenlikler çıkaracağız. Katar emirimize ve kıymetli arkadaşlarına Trabzon'a yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz."
 
40 bin Türk bayrağı, 7 bin Katar bayrağı 
 
Açılış öncesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından stat koltuklarına 40 bin Türk bayrağı ve 7 bin de Katar bayrağı bırakıldı.
 
İşte Akyazı Spor Kompleksi'nin özellikleri
Toplam 92 bin metrekare yeşil alana sahip kompleks içinde, 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu yer alıyor. UEFA kriterlerine göre saha aydınlatma kriteri 2 bin lüks iken Akyazı Spor Kompleksi'nin aydınlatması ise 3 bin lüks seviyesinde gerçekleştirildi.
 


Akyazı Spor Kompleksi'nde ayrıca Kamp Eğitim Merkezi ve İl Gençlik Spor Merkezinin binaları da bulunurken, tesis, 2 suni ve 5 doğal çim sahayı da bünyesinde barındırıyor.

Toplam 6 bin 500 ton çelik kullanılan çatının çevre dostu olarak kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliği ise dikkati çekiyor. "Akıllı çatı" olarak bilinen smart roof sistemi kullanılan stat, bu özelliğiyle dünyada beşinci, Türkiye'de ise bir ilk olarak tarihe geçecek.

Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı tribün alanına sahip stadın çatısı 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleme gücüne sahip. Bu oran, yaklaşık 2 bin 500 aracın oluşturduğu hava kirliliğini temizleme kapasitesine eş değer konumda bulunuyor.

Kapasitesi 41 bin 461 olan statta, 2 bin 954 VIP, 196 protokol, 282 basın ve 80 engelli koltuğu bulunuyor. İlkleri barındıran statta 80 metrekare olan skorbord, 7,5 megapiksel aralığında olmasıyla da Türkiye'de yine tek olma özelliğini taşıyor.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...