• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Ocak,


İspanyalı taraftarlar milli takımı bırakmaya hazırlanan Pique'ye sahip çıktı

Spor

A- A A+

İspanya, 2018 FIFA Dünya Kupası'nın ardından milli takımı bırakacağını açıklayan Barcelonalı futbolcu Gerard Pique'yi tartışıyor. Pique'nin aldığı karar, siyasete kadar uzanırken sporcuların çağrılmaları halinde milli takıma gitme zorunluluğunun kaldırılması için meclise önerge verildi.

Bazılarına göre ‘şaşırtıcı', bazılarına göre de ‘beklenen' bir kararla 2018 FIFA Dünya Kupası'nın ardından milli takımı bırakacağını duyuran Pique, İspanyol futbolunda ana gündem maddesi oldu. Pique'nin Arnavutluk maçının ardından sosyal medyada hakkında yazılanları görünce çok üzüldüğünü belirten İspanyol basını, Barcelonalı futbolcunun daha önceden aldığı İspanya Milli Takımı'nı Dünya Kupası'ndan sonra bırakma kararını, o anki ruh haliyle hemen açıklama gereği duyduğunu yazdı.

Pique, Arnavutluk maçından sonra gazetecilere açıklama yaparak, İspanya Milli Takımı ile ilgili hakkında yapılan polemiklerden bıktığını aktararak, Rusya'da düzenlenecek 2018 FIFA Dünya Kupası'ndan sonra milli formayı giymeyeceğini belirtmişti. İspanya Milli Takımı'ndaki varlığıyla ilgili şüphe duyulmasından dolayı çok yorulduğunu aktaran Pique, şunları kaydetmişti: "Milli takımda her şeyimi versem de son yıllarda iyi karşılanmadım. Herhalde bazıları milli takımda olmamamın daha iyi olacağını düşünüyor. Julen'in (İspanya Milli Takımı Teknik Direktörü) yeni projesi beni çok heyecanlandırıyor. Bize çok şey verecektir. O yüzden Dünya Kupası'na kadar devam edeceğim. Birlikte başladık ve birlikte bitireceğiz. Rusya'daki Dünya Kupası son turnuvam olacak. O günleri yaşamayı büyük bir arzuyla umuyorum."

‘PİQUE'Yİ HİÇ O KADAR ÜZGÜN GÖRMEDİK AMA SONUNA KADAR ONUN YANINDAYIZ'

İspanya Futbol Federasyonu kaynaklarına dayandırılarak verilen haberlerde de, "Pique'yi hiç o kadar üzgün görmedik ama sonuna kadar onun yanındayız" denildi.

‘HEYECANIMI KAYBETMEYE BAŞLADIM'

Futbolcunun ise yakın çevresine "İspanya Milli Takımı'na bağlı olduğumu göstermek için daha ne yapmam gerekir? Heyecanımı kaybetmeye başladım" dediği ileri sürüldü. Federasyon yöneticilerinin de görüşlerine dayanarak, "Pique geri adım atıp milli takımı bırakmayacaktır" ifadesini öne çıkaran ülke basını, başta İspanya Milli Takımı Teknik Direktörü Julen Lopetegui olmak üzere herkesin bu futbolcuya destek vermeye çalıştığını vurguladı. 

Pique'nin son zamanlarda uğradığı suçlamalardan dolayı milli takımı bırakmak için haklı gerekçelerinin olduğunu savunan İspanyol basını ve köşe yazarları, buna rağmen tecrübeli futbolcuya "Gitme" çağrısı yaptı.

AS GAZETESİ PİQUE'DEN ÖZÜR DİLEDİ

AS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Alfredo Relano, kaleme aldığı bir yazıyla Pique'den özür diledi. Relano, yanlış anlaşılan milli formanın kollarının kesilmesi olayında, kısa bir süreliğine olsa da AS gazetesinin de internet sayfasında sorumsuzca haber yaptığını ifade ederek gazetesi adına özür dilemek istediklerini belirtti. Relano ayrıca, "Messi'nin yaptığı gibi umarım Pique de yeniden düşünür" diye yazdı.

MECLİS, FUTBOLCULARIN MİLLİ TAKIMA GİTME ZORUNLULUĞUNUN KALDIRILMASINI ELE ALABİLİR

Bu arada Pique'nin aldığı kararın yankıları İspanyol siyasetine kadar uzandı. Katalan milliyetçisi olan Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC), meclise sunduğu önergede, 1999'da kabul edilen spor kanununun 47.1 maddesinde yer alan "Milli sporcular, uluslararası müsabakalar için çağrılmaları halinde milli takım kadrosuna katılmak zorundadır" ifadesinde değişiklik yapılıp zorunluluğun kaldırılmasını istedi.

ERC, geçmişte Barcelona'da forma giyen ve Katalan milliyetçiliğiyle tanınan Oleguer Presas'ın 2005'te İspanya Milli Takımı'na çağrıldığı sırada kamp esnasında dönemin milli takım teknik direktörü Luis Aragones ile konuşup bir daha asla milli formayı giymediğini hatırlattı. Son iki yıldır İspanya Milli Takımı'nda çıktığı maçlarda bazen Madridliler bazen de İspanyol milliyetçisi küçük gruplar tarafından ıslıklanarak protesto edilen ve ‘İspanya karşıtlığı' yaptığı öne sürülen Pique, son olarak 2018 FIFA Dünya Kupası Elemeleri G Grubu'nda deplasmanda Arnavutluk'a karşı oynadıkları mücadelede formasının kollarını kestiği için eleştirilmişti.

‘İSPANYA BAYRAĞININ RENKLERİNİ TAŞIMAMAK İÇİN FORMA KOLUNU KESTİ' SUÇLAMASINA FEDERASYON'DAN YALANLAMA

Pique, formasının kollarını ‘İspanya bayrağının renklerini taşımamak için kesti' şeklinde yapılan suçlamaların ardından veda kararını duyurmuştu.

İspanya Futbol Federasyonu ise tartışmaya yol açan uzun kollu milli formanın kesilen tarafında, İspanya bayrağı veya bayrak renklerinin olmadığını açıklamıştı.

'KATALAN MİLLİ TAKIMI OLMADIĞI İÇİN İSPANYA FORMASI GİYİYORUM AMA MUTLUYUM'

Barcelonalı futbolcu, geride kalan aylarda yine bir milli maç sırasında İspanya milli marşı çalındığı sırada el hareketi yapmakla suçlanmıştı. Katalan milliyetçiliğini savunup bağımsızlık yanlısı gösterilere katıldığı için İspanya'daki bazı kesimlerden tepki çeken Pique, bu zamana kadar yaptığı açıklamalarda Katalonya Milli Takımı olmadığı için İspanya Milli Takımı'nın formasını giydiğini ama bunu isteyerek mutlu bir şekilde yaptığını belirtmişti.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...