• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ağustos, Salı


Rio, ‘olimpik tatiller’ nedeniyle her gün 300 milyon dolardan fazla kaybedecek

Eurasia Diary
A- A A+

Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde yapılacak 2016 Yaz Olimpiyatları döneminde her tatil gününün, işletmelere 300 milyon dolardan fazla (1 milyar real) para kaybettireceği belirtildi.

Rio de Janerio Belediyesi, Olimpiyat Oyunları’nın açılış günü olan 5 Ağustos’u, çok sayıda yarışın olması nedeniyle 18 Ağustos’u ve kapanış günü olan 22 Ağustos’u tatil ilan etti. Belediyenin daha sonra tatil günlerine yenilerini ekleyebileceğini duyurması da kentteki işletmecilerde endişe uyandırdı, zira bu durumun milyarlara mal olabileceği düşünülüyor.

Rio Esnaflar Birliği Başkanı Aldo Gonçaveles’in açıklamasına göre, tatil günleri sadece dükkân sahiplerine değil, devlete de satışlardan alacağı vergilerin azalmasından dolayı para kaybettiriyor.

Conquist Educacional Consultoria şirketi Müdürü Roberto Madruga da mevcut ekonomik kriz sırasında iş yerlerinin tatil nedeniyle çalışamamasının ve üretimin durdurulmasının, ekonomiyi yeni kayıplara sürükleyeceğini belirtti.

Madruga “Rio gibi altı milyon nüfuslu, turist akışının da 400 bin olduğu bir kentten söz ediyoruz, bu nedenle kayıpların kısa zamanda telafi edilmesi çok zor” dedi.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye