• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Ağustos, Salı


70 Rus sporcu Rio Olimpiyat Oyunları için ülkelerinden ayrıldı

Eurasia Diary
A- A A+

Rio Olimpiyat Olimpiyatları'na katılmasına izin verilen ve Brezilya'ya gidecek olan 70'e yakın Rus sporcu için başkent Moskova'daki Şeremetyevo Havaalanı'nda tören yapıldı.

Rusya Olimpiyat Komitesi Başkanı Aleksandr Jukov'un da katıldığı törende Rusya'nın voleybol, hentbol, boks, senkronize yüzme ve masa tenisi takımlarından sporcular yer aldı.

​Jukov törende yaptığı konuşmada, "Sadece bir şey söyleyebilirim: Hiçbir zaman doping kullanımının desteklendiği bir devlet programımız olmadı. Doping karşısında toleransımız yok" deyip ekledi: "Rus takımı Rio'daki en temiz takım olacak."

'RİO'DA 273 RUS SPORCUNUN YARIŞMASI BEKLENİYOR'

Daha önce Rusya Spor Bakanı Vitaliy Mutko, Rio Olimpiyatları'na 273 Rus sporcunun katılmasını beklediklerini belirtip bu sayının spor federasyonlarının nihai kararının belli olacağı 30 Temmuz'da kesinlik kazanacağını söylemişti.

Doping suçlamaları nedeniyle Rusya'nın tüm takımlarının Rio Olimpiyatları'ndan men edilmesi bekleniyordu fakat Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Rus sporcuların hepsinin uluslararası müsabakalardan men edilmemesi gerektiğine hükmetmişti. IOC, olimpiyat oyunlarına hangi sporcuların katılıp hangilerinin katılmayacağı kararını ise ilgili spor federasyonlarına bırakmıştı. IOC daha önce doping kullandığı belirlenen sporcularınsa Rio Olimpiyatları'na katılamayacağı yönünde karar almıştı.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye