• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
22 Aralık, Perşembe


UABV Başkanı Umud Mirzeyev: "Hoşgörü bizim damarlarımızdadır" - VİDEO - FOTO GALERİ

Uzman görüşü

A- A A+

Uluslararası Avrasya Basın Vakfı (UABV) Başkanı Umud Mirzeyev Azerbaycan’da ADA Üniversitesine gerçekleştirilen "Dinlerarası Hoşgörü ve Basının Rolü" adlı uluslararası konferansa konuşmacı olarak katıldı. Azerbaycan’da her kesin ideolojisine, değerlerine ve inancalarına hoşgörü ile yaklaşıldığını bildiren Umud Mirzeyev "Hoşgörü bizim damarlarımızdadır" dedi. 

"Eurasia Diary" nin haberine göre, Umud Mirzeyev konuşmasında, “1980'li yılların sonu ve 1990'lı yılların başında mültecilerin sayısı 1 milyonu geçtiği için Azerbaycan büyük felaketle yüz yüze kaldı. Mülteci sayısı Azerbaycan gibi bir ülke için büyük rakam idi. Benim akrabalarım, arkadaşlarım yaşadıkları yeri terk etmeye mecbur oldu. Biz bu faciayı yaşadık. Şu anda Ukrayna'da yaşananlar Dağlık Karabağ olaylarına benziyor " diye bildirdi.

Azerbaycan'da mülteci sorunu ve Yukarı Karabağ sorununun nedenleri hakkında bilgi veren U. Mirzeyev, Dağlık Karabağ sorununun uluslararası düzeyde bir sorun olduğunu özellikle vurguladı. 

UABV Başkanı U. Mirzəyev konferansta yakın zamanda vefat eden babasının Ermeni işkâlı altındaki köylerinde defin olunması ile ilgilide konuştu. "Babam 87 yaşında mülteci gibi öldü. O, 3 senedir ölmek istiyordu, fakat tedavi etmeye devam ediyorduk. Babamın son arzusu doğma yurdunda, doğduğu köyde ölmek idi. Biz onu orada defin etmek için her şeyi yaptık. Ordumuzun yardımıyla babamı arzu ettiği köyünde defin ettik".

Tedbirin sonunda U.Mirzəyev, bu konferans için Avrupa Birliği'ne teşekkür etti ve "Eurasia Diary" nin Nobel Ödülü sahibi Muhammed Yunus ve Azerbaycan Katolik Kilisesi'nin Başkanı Vladimir Feketen hakkında çektiği kısa videolar izletildi.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...