• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
15 Aralık, Perşembe


Umud Mirzeyev: "Er-geç Ermenistan hükümeti de anlamalıdır ki, Karabağ'a barış gelmelidir" - Özel

Uzman görüşü

A- A A+

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü halkların kendi kaderini tayin etmesi prensipleri ile birlikte tanıdığını belirtti. Bununla bağlı Eurasia Diary, Uluslararası Avrasya Basın Vakfı Başkanı Umud Mirzeyev'le mülakat gerçekleştirdi.

 Umud Mirzeyev, Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın ilk kez böyle bir açıklama yapmadığını söyledi. "Ermenistan yönetiminin tabii ki, bu zaman zarfında bu tür açıklama yapması tesadüf değil. Gerçeği inkar etmek çok zordur. Ermenistan hükümeti de nihayet bu gerçeği anlamak zorundadır. Er-geç Ermenistan hwkwmeti anlamalıdır ki, Karabağ'a barış gelmelidir. Gerçek şu ki, Karabağ'da Ermeni topluluğunun sayısı önemli ölçüde azaldı. Onlar Karabağ'ı terk ettiler. Ermenistan'da ise durum ciddi. Bu felaket Ermenistan yönetimi için hesap döneminin hiç de uzakta olmadığının göstergesidir. Bu yüzden, Ermenistan Cumhurbaşkanı bu tür konuşuyor. Ermenistan hükümeti kendi işlerine beraat kazandırmaya çalışıyor. Bunu Ermenistan'daki sivil toplum, insanlar da biliyor. Bazıları artık hem Azerbaycan'da, hem Dağlık Karabağ'da, hem de Rusya'da harekete geçti.

 UABV Başkanı , 7 bölgenin Rusya ve Ermenistan'ın güvenliği konusu olduğunu söyledi, illerin iadesinden sonra yarın bölgede olası çatışmanın güç oranını yeniden bozabileceğini kaydetti. 

Umud Mirzeyev'e göre, 7 bölgenin her biri arazisine, nüfusuna göre Dağlık Karabağ'dan birkaç kez büyük, tamamen Azerbaycan'lıların yaşadığı bölgelerde ve bu uluslararası sözleşmelerde de kanıtlanmıştır. "Genel olarak, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün Sarkisyan tarafından tanınıp-tanınmaması sorunu yoktur. Azerbaycan toprak bütünlüğü uluslararası ilkeler, BM kararları temelinde tanınıyor. Sarkisyan ise bir yandan halkların kendi kaderini konuştuğu halde, diğer yandan Dağlık Karabağ'ın Ermenistan sınırları içinde olmasından, bağımsız olması hayalinden de el çekmediğini belirtiyor. Bu da Ermenistan yönetiminin sivil dürüst, süreçleri doğru değerlendirdiği anlamına geliyor. Bu, şimdiki Ermenistan hükümetinin sorunun çözümündeki sürece kaidesiz yanaşmasısıe. Sarkisyan unutmamalıdır ki, yaşanacak çatışmanın mimarı olarak tarih karşısında cevap vermeli olacak. Görrünen o ki, somut bir duruş ortaya koyamayan Ermenistan hükümeti ile sorunun çözülmesi konusu zor olacaktır. Bunu Ermeni halkı anlamaya başlar. Ermenistan'da bir grup şahsın yönettiği Ermenistan Azerbaycan'ın başarılarından, bölgede oluşan istikrar ve barış faktöründen Azerbaycan'ın yararlanmasına rahatsızlık yaşıyor ve barış süreçlerinde kendini barışçı ve Ermeni halkının isteğine yeterli göstermeye çalışıyor. Ama gerçekte bu böyle değildir. "

 Umud Mirzeyev'in sözlerine göre, işgal altındaki topraklarda ve kontrolsüz kalmış yerlerde parayla iş görenlerin veya silahlı birleşmelerin halkların kaderinin belirlenmesinde etkisinin ortadan kaldırılması yönünde BM 'de son zamanlarda ciddi kararlar için oylamalar yapılacak. "BM yetkisi üzerine çeşitli konularda oturumlar, raporların hazırlanması yönünde faaliyetler bekleniyor. Bu Ermenistan hükümeti için bir sinyaldir ".

Azerbaycan'ın Ermeni halkına karşı hiçbir antipatisinin olnmadığını söyleyen UABV Başkanı, Bakü'de Ermeni Kilisesi, Ermeni yazıları bugün de korunmaktadır, Ermeni soyadı ile insanlar güvenli şekilde yaşıyor. "Halklar bu konuların çözümüne daha büyük önem gösterselerdu, problem anındaca çözülürdü. Azerbaycanca'yı bilen, bir zamanlar bu lisanla kendini ifade etmeyi tercih eden Sarkisyanlar bir kez daha göstermektedir ki, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan faktörü her yerde, her zaman kendini gösterdi. Bugün de Dağlık Karabağ'da yaşayanların büyük bir bölümü Azerbaycan'da yaşamak, önceki barış ilişkilerinin yenilenmesini istiyorlar. Bu onların gelecek refahı, bölgenin güçlenmesi, bölgede barışın ve huzurun sağlanması, için oldukça önemli faktördür ".

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...