• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
13 Aralık, Salı


Keşmir'de son durum - Özel

Uzman görüşü

A- A A+

Son dönemlerde Hindistan ve Pakistan arasında Keşmir ile ilgili durum oldukca gergin. Keşmir'de yapılan itiraz gösterileri sırasında onlarla sakin öldürüldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Pakistan'ın bir parçası olan Keşmir'in Hindistan tarafından işgal edilmesi ile ilgili BM kararlarına göre raporlar hazırlayan gazeteci Abdül Latif, Keşmir'deki durum hakkında Eurasia Diary’ye açıklamalarda bulundu.

Son günler Keşmir'de yaşananlarla ilgili dünya liderleri, barış hareketi ve insan hakları ile ilgili kuruluşlar sert eleştirilerde bulundu. Abdül Latif, Keşmir'de protestoların geçtiğimiz üç ayda devam ettiğini söyledi. Protesto gösterileri her geçen gün artıyor, çünkü Hindistan'ın halka karşı olan tecavüzü her geçen gün artıyor.

Çatışmalar sırasında 80 kişi öldürüldü, 1400 kişi yaralandı. En vahim de, 400 kişi Hindistan tarafının açılan ateş sonucu görme yeteneğini kaybetti.

1947 yılında Keşmir, Pakistan ve Hindistan arasında bölündükten sonra, orada yaşayan insanlar oylama haklarından, kendi isteklerini bildirme haklarından mahrum olmuşlardır. Onlar Pakistan'ın, ya da Hindistan'ın bir bölümü, ya da bağımsız olmak istiyorlar.

Abdül Latif , Keşmir halkının kendi özgürlüğü için protestolar yaptığını söyledi. Onlar özgür ve güvenli, barış içinde yaşamak istiyorlar. "Keşmir'de internet araçlarını kullanmak yasak. Gazeteciler mesleklerini özgürce yerine getiremiyorlar.

Hindistan silahlı birliklerinin Uri bölgesine saldırısından sonra aralarında tartışma daha da şiddetlendi ve Hindistan, Pakistan tarafını suçladı.

Abdül Latif, Keşmir halkı arasında ciddi endişe olduğunu,  Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan her durum bu vadinin sakinleri için ciddi sorunlar yaratabildiğini ve iki nükleer devlet arasındaki savaş başlama olasılığı olmadığını düşünüyor.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...