• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
19 Ekim, Çarşamba


Abdülkadir Selvi: 'Rakka ve Musul operasyonunun tarihi belli oldu'

Eurasia Diary
A- A A+

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Suriye'nin Rakka ve Irak'ın Musul kentlerini IŞİD'den geri almak için düzenlenecek operasyonların ekim ayında eşzamanlı başlayacağını ileri sürdü.

Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"ABD ekim ayında Rakka ve Musul operasyonunu birlikte başlatmak istiyor. ABD neden iki operasyonu birlikte başlatmak istiyor? Kulağıma ABD'deki seçim yarışına ilişkin değerlendirmeler geldi. ABD seçimlerinde Hillary ve Trump'ın durumu başabaş. Obama, DAEŞ'e karşı Rakka ve Musul operasyonunu birlikte başlatarak, Hillary'ye seçim kazandırmak istiyor. Rakka ve Musul operasyonu için konuşulan tarih ise ekim ayının ortası. Yani seçimden hemen önce…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüş yolunda uçakta Rakka operasyonu için ABD'ye askeri bir teklif sunduğumuzu açıkladı. Teklifin özü şu: Türkiye ile ABD hava gücü olacak, ÖSO karadan girecek. Amerikalılar Musul ve Rakka için 25 bin kara gücü hesabını çıkarmış. O yüzden YPG'yi kara gücü olarak kullanmayı düşünüyorlar. Türkiye ise ÖSO'nun sayısının 65 bine ulaştığını belirterek, YPG olmadan ÖSO ile bunun sağlanabileceğini savunuyor."

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye