• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
19 Ekim, Çarşamba


İngiltere Türkiye'deki büyükelçiliğini neden kapattı? - Özel araştırma

Eurasia Diary
A- A A+

Paris Üniversitesi Diplomatik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Kültürel Diplomasi Kürsü Başkanı Doç. Dr. Naciye Selin Şenocak, İngiltere'nin Türkiye'deki büyükelçiliğini kapatma nedenini Eurasia Diary için değerlendirdi. İşte Doç. Dr. Naciye Selin Şenocak'ın o yazısı:

15 Temmuz darbesi öncesi de yabancı elçilikler olası bir saldırı tehditi nedeniyle kapatma kararı almışlardı. Bu da yabancı istihbarat teşkilatlarının ülkemizde kendi istihbarat teşkilatımıza nazaran daha etkin çalıştıklarını gösteriyor. Özellikle, bu iki ülkenin elçiliklerinin kapanması çok manidardır. Güçlenen ve her türlü saldırıya direnen bir Türkiye'ye karşı yıllardır besledikleri ve destekledikleri terör örgütlerinin saldırıya geçeceklerini göstermektedir.

Cerablus operasyonunun asıl amacı neydi? - Doç. Dr. Naciye Selin Şenocak

Cerablus'u kurtaran ve bölgede terör örgütlerine karşı başarılı operasyonlar yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, dış destekli terör örgütlerinin ve Batılı ülkelerin bölgede stratejik çıkar oyunlarını bozmuştur. Türkiye'nin Rusya, Çin gibi ülkelerle yakınlaşması, bölgede yeniden güçlü devlet olarak söz sahibi olması tüm hesapları bozmuştur. O yüzden son silahlarını kullanıp terör örgütlerini Türkiye'ye karşı silahlandıracaklar demektir.

PKK'nın Avrupa'da iki stratejik merkezi var,  biri Almanya ve diğeri de İngiltere'dir. Güneydoğu Anadolu sınırında PKK ve PYD (YPG) teröristlerinin, askeri eğitimi, siyasi yapılanması, finansal desteği bu ülkeler tarafından temin edilmektedir. İngiltere, yüzyıllara dayalı "British Diplomacy"  isimli İngiliz usulü iki yüzluluğünü koruyup gerek FETÖ, gerekse PKK konusunda tavır göstererek bu konularda kendini tarafsız, hatta Türkiye'yi destekler gösterse de, PKK'nın siyasi propogandası Avrupa'da İngiliz parlementosu tarafından CEFTUS adlı sözde araştırma merkeziyle işbirliği ile yapılmaktadır.

Almanya ise bunu çekinmeden göstermektedir, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın  15 Temmuz sonrası Almanya'daki Türk halkına seslenişine izin verilmeyip sansür uygulanması, bunun yanında geçen haftalarda PKK'nın Almanya’da büyük miting düzenlemesi bu tavrı açıkça göstermektedir.

Bu uyarılar ülkemizde huzursuzluk yaratmak için yapılmış olsa da dikkate alınıp gerekli önlemler alınmalıdır. Türkiye'de etkin faaliyet gösteren yabancı istihbarat teşkilatları yakın takibe alınmalıdır.


1

Paris Üniversitesi Diplomatik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Kültürel Diplomasi Kürsü Başkanı Doç. Dr. Naciye Selin Şenocak

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye