• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Ocak,


Cerablus operasyonunun asıl amacı neydi? - Özel yazı

Uzman görüşü

A- A A+

Paris Üniversitesi Diplomatik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Kültürel Diplomasi Kürsü Başkanı Doç. Dr. Naciye Selin Şenocak, Fırat Kalkanı Operasyonu’nu Eurasia Diary için değerlendirdi. İşte Doç. Dr. Naciye Selin Şenocak'ın o yazısı:

Fırat Kalkanı Operasyonu’na Cumhurbaskanı Erdoğan’ın Rusya’yı ziyareti sırasında karar verildi. Bu ziyaret öncesinde 09 Ağustos 2016’da verdiğim demeçte de belirttiğim gibi MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın  Cumhurbaşkanının heyetine dahil edilmesi Türkiye'nin uluslararası terörizmle mücadelede Rusya ile ortak hareket edeceğini,  Suriye sınırında özellikle ABD, AB destekli PYD ve PKK güçlerine karşı bir operasyon yapılacağının işaretiydi. FETÖ darbe girişimiyle Türkiye’nin istikrarını bozamayan dış güçler DAEŞ ve PKK terör örgütleriyle Türkiye'yi tehdit etmektedirler.

Operasyonun amacı DAEŞ’i bölgeden yok etmek icin olsa da  Türkiye sınırının hemen altında ABD destekli bir Kürt koridoru daha doğrusu «Bağımsız Kürdistan» devleti oluşturulmasını engellemek amacıyla yapılıyor. Bu bölgede bağımsız Kürdistan Devleti’nin kurulması Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) parçasıdır. Bush dönemi ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın 7 Ağustos 2003  tarihinde Washington Post gazetesine yazdığı makalede BOP projesinin amaçlarını resmen açıklayarak : "Türkiye'nin de arasında olduğu Fas’tan Pakistan’a 22 Müslüman ülkenin sınırları ve rejimlerinin değişeceğini" belirterek ABD'nin bölgedeki hedeflerini açıklamıştı.  Sözde Arap Baharı olsun,  FETÖ ve DAEŞ terör örgütlerinin yapılanması olsun, bu projenin dini unsurlarını temsil ederek, İslam dinini bir meta gibi kullanarak bölgeyi ve özellikle müslüman ülkeleri kaosa sürüklemek icin kurulmuştur. Böylece istikrarsız bir bölgeyi daha rahat kontrol altına alabilmeyi amaçladılar.  El-Kaide, DAEŞ, PKK ve FETÖ hepsi ayni güç tarafindan kurulup yönetilmektedir.

Türkiye'deki PKK yandaşlarının bu operasyona karşı çıkması da bu yüzdendir.

Türkiye’nin müdahil olduğu Azez-Cerablus arasındaki bölge hem Türkiye’nin güvenliği hem de oradaki Türkmen varlığının devamı için güvenli bölge haline getirilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Çünkü PYD, uygulanan Amerikan senaryosuna göre DAEŞ'in boşalttığı yerlere yerleşirken, Rakka’nın kuzeyinde ve Tel Abyad’daki Türkmen köylerini “Çıkmazsanız ABD uçaklarına bombalatırız” tehdidiyle boşaltmıştı.  Türkmenler, DAEŞ’in elindeki bölgelere sürüklenmişti. Cerablus’ta da aynısını yapacaklardı. Amaç, burada Türkmenleri bölgeden yok ederek Kürtleri yerleştirip Bağımsız Kürdistan kurmaktır.  Türkmenlere karşı yıllardır bölgede etnik temizlik operasyonu kitlesel katliamlar yapılıyordu.

Türkiye bu operasyonla PYD'nin yanı sıra önemli bir tehlikeyi daha engellemektedir YPG'nin Cerablus'a yönelik olası bir hamlesi, bölgeden kaçan DAEŞ teröristlerinin Türkiye'ye girmesine yol açacaktı. Suriye hükümeti de Türkiye'nin Cerablus harekatıyla eş zamanlı olarak Afrin'de PYD'ye operasyon başlatmıştır. ÖSO'nün (Özgür Suriye Ordusu) Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğiyle Cerablus'u yeniden kontrol altına alması Amerika'nın bölgede stratejisini sarmıştır, böylece  bölgedeki istikrarın oluşturulması için önemli bir adım atılmış oldu. Dünya’ya karşı terörü destekleyen ülke konumuna düşmemek için ABD bu Fırat Kalkanı Operasyonu’nu mecburen desteklediğini açıklamıştır.

Türkiye bu operasyon sürecini  Rusya ve İran'la işbirliğini artırarak devam ettirmelidir. Bu operasyonla Türkiye bu bölgede kısmi bir güvenli bölge  oluşturmayı hedeflemektedir.  Bu operasyon sadece bölgenin güvenliği ve barışı için değil, Avrupa’nın güvenliği ve istikrarı için de önemli bir rol oynamaktadır.


1

Paris Üniversitesi Diplomatik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Kültürel Diplomasi Kürsü Başkanı Doç. Dr. Naciye Selin Şenocak

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...