• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Ocak,


Kırım ve Donbas'ta savaş korkusu. Neler yaşanıyor? - Gennadi Balaşov -Özel

Uzman görüşü

A- A A+

Ukraynalı siyasetçi Genadi Balaşov, Eurasia Diary portalına açıklamada Ukrayna-Rusya ilişkilerindeki son gerginliği yorumladı.

Geçtiğimiz haftasonu Kırım’la fiilen sınır bölgelerde ve Donbas’ta bulunan Ukrayna Kuvvetleri yüksek hazırlık durumuna getirildi. Bölgede gerginlik Rusya'nın Ukrayna'yı Kırım'a müdahale girişiminde itham etmesinin ardından arttı. Rusya'nın güvenlik servisi (FSB) Ukrayna'nın askeri istihbarat kurumunu Kırım'a müdahale girişiminde suçladı ve Ukrayna tarafının ateşi sonucu iki Rusya askerinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Ukrayna'nın BM temsilcisi ise Kırım yarımadasına bitişik bölgede 40 bin kişilik Rus ordusunun olduğunu söyledi.

“Karnımızı sahtekarlıkla doyduruyorlar"

Aslında neyin olup bittiğini, Minsk anlaşmasını gerçekten hangi tarafın bozduğunu biz bilmiyoruz. Belki de gerçeği hiçbir zaman da bilemeyeceğiz. Kamuoyuna dahil olan bilgi sırf hükümetle kararlaştırılan şekilde basına sızan sınırlı bilgiler. Kısacası, karnımızı sahtekarlıkla doyduruyorlar.

"Ukrayna'ya düşmancasına siyasi reklam yapmak kârlı ve rahat"

Şimdi izinler ve sessizlik dönemidir. Aslında, iktidarın halka sunmak için herhangi etkinliği yoksa, halka yanlış tartışma konuları sunuyorlar. Ayrıca, Eylülde Rusya'da Devlet Meclisine seçimler yapılacak. Yani, Ukrayna'ya düşmancasına siyasi reklam yapmak kârlı ve rahat.

Donbas ve Kırım çevresindeki gerginlik Ukrayna yönetimi için de avantajlı. Savaş tehdidi siyasi söylemde sık sık kullanılıyor. Politikacılar kendileri yapay biçimde tehditler yaratıyorlar. Çünkü Rusya'yla çatışma yaşandığı takdirde, iktidarın reformlar yaptığına dair yapay reklamı var.

"Rusya ekonomisinin önemli derecede zayıflaması, savaşların olmayacağı anlamına geliyor"

Neyse ki, Ukrayna ve Rusya arasında gerçek bir savaş tehlikesi yok. Yani, savaş her iki tarafın ‘cebine göre’ değil.

Rusya, Kırım'ın işgalinden sonra uluslararası yaptırımların uygulanması, petrolün dünya pazarında fiyatının düşmesi, rublenin dolara oranla değerinin düşmesi sonucu trilyonlarca dolar kaybetti. Rusya ekonomisinin önemli derecede zayıflaması, savaşların olmayacağı anlamına geliyor.

"Putin Ruslara karşı ‘korku tehdidi’ni artıracak"

Rusya Ukrayna ile çatışmanın, büyük düşmanlığının sonuçlarını daha çok hissedecektir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ruslara karşı savaş tehdidini henüz çok yansıtacak. Yaptırımlar ise Rusya ekonomisinin büyük bir kısmını acımasızca bitirecek.

Ukrayna'nın ekonomisi de aynı şekilde zayıflıyor. Çünkü Ukrayna'nın ciddi dış borçları var ve savaş gibi savurgan olaya karşı yeteneksizler.

"Savaş Rusya ve Ukrayna için bir avantaj"

Askeri çatışma her iki ülke yönetiminin kazancı için araca dönüşmüştür. Bu açıdan, Ukrayna ve Rusya yönetimi için savaş haritasının büyümemesi kaydıyla hibrid ve gizli savaşın devam etmesi bir avantaj.

Önümüzde bizi iki kardeş halkın devam eden çarpışmaları ve savaşları bekliyor.


Gennadi Balaşov, Ukrayna’nın 5.10 siyasi partisinin lideri, halk figürü ve blog yazarıdır

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...