• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ağustos, Salı


Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in Türkiye ziyareti ne vadediyor? - Özel

Eurasia Diary
A- A A+

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Türkiye’ye dün yapmış olduğu  ziyareti, 15 Temmuz darbe girşiminden sonra, “Devlet Lideri” statüsüne sahip bir liderin Türkiye’ye yapılan ilk resmi ziyarettir. Bu ziyaretin sayın Nazarbayev tarafından yapılması ise iki ülkenin kardeşlik ve stratejik ortaklığı açısından özel anlam taşımaktadır. 

Ayrıca, Nazarbayev’in bu ziyareti, sadece iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi, startejik ve diğer alanlarda yapılacak olan işbirliği ve ortaklığın yeni devrini başlatmaz, aynı zamanda, Türkiye ile Kazakistan’ın Avrasya bölgesindeki misyonunu da etkinleştirir.

Avrasya’da Türkiye ve Kazakistan’ın jeopolitik ve ekonomik açıdan yeni işbiriliği ve kalkınma strateji belirlemeleri, Türk Dünyası faktörünü de daha belirgin bir şekilde ortaya çıkarır. Söz konusu görüşmeyle ilgili önaçıklamalarda Türk Keneşi’ne vurgu yapması bundan kaynaklanır.

Şimdi resmi pozisyonları değerlendirelim: FETÖ ile bağlantısı olduğu varsayılan 33 adet eğitim kurumu hakkında bakanlıklararası araştırma heyeti ilgili çalışmalar yapacak ve ulaşılan sonuca göre gerekenler yapılacaktır. Sayın Nazarbayev’in cevabı ve iki liderin ortak kararı budur. Aynı zamanda sözkonusu liselerin tamamen KC MEB’ının eğitim programı ve KC kanunlarına uygun çalıştığını ve liselerin kapanmayacağını hatırlatalım ve ülke genelinde yapılan sıralamalarda başarı ve kalite bakımından üst sıralarda olduğunu vurgulayalım.

Ayrıca, iki lider Kazakistan ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için de birtakım önemli konuları görüştü.

Önemli diğer konu ise, sayın Nazarbayev’in ziyareti ve iki ülke liderleri görüşmelerin ana konusu Türk-Kazak Liseleri’nin durumundan daha ziyade, iki ülkenin ulusal ve uluslararası güvenlik meselesidir. Neden böyle? Çünkü, sorun sadece eğitim sistemiyle sınırlı ise ilgili bakanların görüşmesi yapılırdı. 

Türkiye’de yapılan darbe girişimi ve Kazakistan’da yaşanan terör saldırıları doğrudan “Global Terörizm” kategorisine giren iki ülkenin ulusal ve uluslararası güvenlik sorunlarındandır. Sayın Erdoğan’ın da konuya vurgu yapmasının sebebi budur.

Bölgenin ve iki ülkenin global terörizmle ortak sorunları bu noktada birleşmektedir. Terörün ortak sorunu olduğu kadar, terörle ortak mücadele de ortak çıkış noktası ve çözüm yoludur.

Önemli diğer hususlar ise, sayın Nazarbayev tarafından sunulan ve BM himayesinde kurulması teklif edilen Golbal Antirerör Sistemi projesi ile KC’nin BMGüvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesi ve yetkileri dahilinde güvenlik ve barış misyonunu üstlenmesidir.

Bilindiği gibi bölgesel sorunların çözümu konusunda Kazakistan Azerbaycan’ın pozisyonunu desteklemektedir.

Bu noktadan değerlendirdiğinde Kazakistan’ın önümüzdeki dönemlerde yürüttüğü ve yürüteceği misyonu çerçevesinde Türk Dünyasına önemli olumlu katkılarda bulunacağı beklenmektedir.

Kazakistan ile Türkiye; biri Türk Dünyası’nın kalbi ise diğer ruhudur. Bu açıdan değerlendirdiğmizde, Nazarbayev’in dile getirdiği “Türkiye’ye düşman olan bizim de düşmanımızdır” sözünü, “Türk Cumhuriyetlerinin herhangi birine düşman olan hepimizin ortak düşmanıdır” şeklinde yorumlayabiliriz.

Kanaatmizce sayın Erdoğan’ın Putin ile görüşmesi sonucunda ulusal ve uluslararası güvenliğin sağlanması amacıyla teröre karşı ortak mücadele konusunda anlaşmaya varılacak ve yeni ekonomik kalkınma stratejisi belirlenecektir.

Türkiye-Rusya ilişkleri, Türkiye’nin ŞİÖ ve KGAÖ ile ilişkilerinin boyutları ayrı kategoride değerlendirilebilir. Ancak bu noktadan sonra, Türkiye’nin Avrasya bölgesindeki misyonu daha da belirginleşerek ön plana çıkacağını söyleyebiliriz. Senaryo bu şekilde geliştiğinde Türkiye’nin Orta Asya pazarına daha etkin entegre olmasını Çin ve Rusya istemeyecektir. Kazakistan’ın bu potansyelini sayın T.Türkeş belirtti bugün. Ama her ne olursa olsun Avrasya genelinde Türkiye’nin bölgedeki dayanağı Kazakistan, Kazakistan’ınki ise Türkiye olacaktır.

Nihayetinde sözkonusu görüşmenin ardından resmi açıklama yapan Kazakistan Cumhurbaşkanlık Sarayı Akorda, temasların çok verimli geçtiğini vurguladı.


Nurgali Jusipbay, Kazakistan Haber'de çalışan uzman gazetecidir.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye