• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
31 Temmuz,


İranlı uzman: PKK, ordudaki temizlikten istifade etmek isteyecektir

Eurasia Diary
A- A A+

Tahran Uluslararası İlişkiler Araştırma Merkezi Müdürü Abdülmecit Zavari, Türk ordusunda yapılan temizliğin bölgedeki durum açısından olumlu bir etki yaratmayacağını ifade etti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'yi nelerin beklediğini Sputnik'e anlatan Zavari, ordudaki temizliğin dezavataj olduğunu savunarak, "Durumdan istifade etmek isteyecek olan PKK, Ankara'yı yeniden tehdit edecektir" dedi.

'ANKARA AB'NİN ANCAK HAYALİNİ KURABİLİR'

Darbe girişiminin ardından Türkiye ile AB arasındaki iplerin gerilmesini de yorumlayan Zavari, "Ankara, bundan sonra AB'nin ancak hayalini kurabilir" ifadesini kullandı.

İdam cezasının geri gelmemesine rağmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vatandaşlara yönelik diğer yasadışı faaliyetlerini sürdürmesi halinde de Türkiye-AB ilişkilerinin uzun süreli bir krize gireceğini düşünen Zavari, Batı ile ilişkilerin gerilemesinin derin bir ekonomik krize davetiye çıkarabileceğini vurguladı.

Darbe girişiminin ardından idam cezası yeniden gündeme gelmişti. Erdoğan, parlamentodan geçmesi halinde, idam cezasını onaylayacağını açıklamıştı.

 

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye