• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
31 Temmuz,


İngiltere'nin yeni başbakanı Avrupa liderleriyle görüşecek - Özel haber

Eurasia Diary
A- A A+

Teresa May, İngiltere'nin başbakanı olarak dün ilk kez diğer ülkelerine seferlerine başladı. Siyasetçinin ilk önceliği Avrupa ile yeni ilişkiler kurmak ve başarılı Brexit  için Almanya ve Fransa ile yeni ilişkiler sağlamaktır.

Angela Merkel, Tereza May’i başbakan seçilmesi sebebiyle telefon görüşmesi aracılığıyla ilk tebrik eden Avrupa lideri oldu.

Başbakan, ikili görüşmeler sırasında ülkesinin AB’yi terk etmesine rağmen Almanya ve Fransa gibi dostlarla ilişkilerin daha da güçlendirilmesine önemini bir kez daha vurgulaması bekleniyor. Bu bağlamda, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi, göç krizi ve terörizmle mücadelede işbirliği konuları da gündemde tutulacaktır.

Tereza May, ziyaret öncesi Avrupalı ​​ortaklarına en önemli mesajı İngiltere'nin AB ile karşılıklı görüşmelerinin ülkesinin kurumu terk ettiği zamanlarda da önem taşımıştır: "İkili ilişkiler geçmişte ve her zaman yeteri kadar önemli olduğu gibi gelecekte de önemli olacak. Birlikte işbirliği yaparak vatandaşların güvenliğini sağlayıp ve genel rihafı iyileştirmek için ekonomiyi güçlendirmek yolunda ortak tedbirler planı hayata geçireceğiz ".

"Tereza May hükümetinin karşısında birkaç sorun var: Dikkatli ve karlı şekilde AB’yi terk etmek için özel şube kurmak, Boris Johnson’u yeni Dışişleri Başkanı yaparak ticarette yeni pazarlar aramak, Liam Fox’un yönetiminde ise Uluslararası Ticaret Bakanlığı yaratarak yeni ticari ilişkiler kurmak. Göreve atanmış her iki sağcı şahıs ise serbest ticaret, serbest piyasa ekonomisi, ayrıca Amerika, Rusya ve Çin'le güçlü ilişkilere umut besliyorlar.

Bakanlar Kurulu İngiliz politikasının oluşturulması görevi karmaşıktır. Genellikle, yeni başbakan seçilmezden önce kendi takımını belirlemeleri için muhalefetin gölge kabinesi olur. Fakat, May’in böyle bir imkanı olmadı.

Dünyada en eski ve en istikrarlı İngiliz demokrasisi ciddi kontrol ve kurallara dayalı anayasa temelinde gelenekler ve pratiğe uygun uygulanır.

64 yaşındaki David Davis ise Brexit konularında Bakan olarak atandı. O, İngiltere'nin AB’den çıkması için zor görüşmelere başkanlık edecek, ülkesinin Brüksel'den en iyi şartlarla ayrılması ve AB genel piyasasına çıkışının sağlanması konularını görüşecek.

Daha bir Brexit yanlısı, daha önce Savunma Bakanı görevini yapmış Liam Fox yeni kabinede Dış Ticaret Bakanlığı'na başkanlık edecek.

Tereza Mey, kraliçeyle görüştükten sonraki ilk konuşmasında sosyal eşitlik, çeşitlilik ve siyah derili insanların haklarının korunması hakkında da geniş olarak konuştu. Tereza May’in Dışişleri Bakanı görevini yürüttüğü dönemde polislerle arasında anlaşmazlık oldu. O, siyah insanların ve diğer ulusal azınlıkların aleyhine olan hak ve adalet sistemindeki ayrımcılığın aleyhine konuşmaları ile öne çıktı.

May, yeni hükümette bakan görevlerini bölüştürürken kadın ve erkekler arasında eşitliği de korumaya çalışıyor. Kısacası, May, sadece partisinin birliğini güçlendirmek değil, aynı zamanda Brexit’le ilgili başarılı görüşmeler yapmak amacındadır.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye