• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
26 Ekim, Çarşamba


Brexit: Geri dönüşü olmayan karar - Özel

Eurasia Diary
A- A A+

Avrasya Günlüğü, Avrupa Komisyonu Komşuluk  Politikası ve Genişleme Müzakereleri Birim Başkanı Dr. Victor Bojkov ile özel mülakat gerçekleştirdi. 

Şok!

Seçimlerde yüzde 52 oranında AB’de kalma yönünde bir oy kullanımının gerçekleşeceği öngörülüyordu. Tüm seçim ajansları seçimin AB’de kalma yönünde sonuçlanacağını tahmin etmişti. Bir sonrakı gün ise insanlar AB’den çıkmak için oy kullandı.

Avrupa için üzücü bir gün

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve Komisyon Başkanlarının ortak açıklamalarında,  “Avrupa için böyle üzücü bir gün” dolayıyısıyla çok hüzünlü olduklarını söylediklerini duyduk.

Brüksel’de genel görüş bu kararın kalıcı olduğu ve geri dönüşünün olmadığı.

Şimdi İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıkmak için “50. Madde”yi hayata geçirmek zorunda. İşte bu yüzden bu, geri dönülmez bir durum. Ancak görüşmeler devam ettiği bir zamanda sırada neyin yaşanacağını bilemezsiniz.

İskoçya: O kadar hızlı değil

İskoç Başbakan  Nicola Sturgeon yeni bir referandum istediklerini bariz şekilde dile getirdi. O, 2014 referandumundan Birleşik Krallık’ta kalma yönünde bir sonuç çıkmasının sebebinin İngiltere’yle birlikte AB’de kalma garantisi olduğunu söyledi. Çünkü İskoçya, Birleşik Krallığı terketmesi durumunda AB’ye girmek için bütün prosedürleri yerine getirmek zorunda kalacaktı.

Yine de, her şeyi tartışmak için henüz çok erken. Bunlar sadece bir iddia. Gerçek olan tek şey var, o da Birleşik Krallık’ın bölündüğü.

Demokraside Kuşak Bölünmesi

Birleşik Krallık ve Avrupa’da ortak düşünce şu: tabii ki, referandumun olması ve insanların oy kullanması önemli bir olay. Egemenlik işte böyle çalışıyor. Ama diğer tarafta, kuşaklara etki edecek ve geri dönüşü olmayacak 1 milyon seçmen gibi  küçük bir yüzdenin böyle büyük bir etkisi olmalı mıydı? Evet, 1 milyon seçmen büyük bir rakam ancak İngiltere gibi bir ülkede bu sadece yüzde 2’lik bir oran demek. Peki seçim barajı olmalı mıydı?

Sırbistan ve Karadağ örneklerine bakalım. Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti parçalandığı zaman, Sırbistan ve Karadağ cumhuriyetleri ortak bir federasyon kurdular. Daha sonra Karadağ bu federasyondan çıkmak istediğinde baraj yüzde 55 olarak belirlendi.

Bu örnek şimdi Avrupa’da geniş şekilde tartışılıyor. Barajın olması önemli. Ancak o zaman büyük çoğunluktan bahsedebiliriz.


Dr. Bojkov, Brüksel'de bulunan Avrupa Komisyonu Komşuluk  Politikası ve Genişleme Müzakereleri Birim Başkanı

Ed: Makalede belirtilen görüşler Avrupa Komisyonu’nun değil, yazarın kendi düşüncelerini yansıtıyor.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye