• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
6 Temmuz, Çarşamba


Eski bakan Warsi 'Türkiye yalanları' nedeniyle Brexit'e desteğini çekti

Eurasia Diary
A- A A+

İngiltere’de kabineye giren ilk Müslüman kadın siyasetçi Barones Sayeeda Warsi, BBC Radyo 4’e yaptığı açıklamada AB’den ayrılınmasından yana yürütülen kampanyanın, "yabancı düşmanı" ve "ırkçı" bir nitelik aldığını söyledi.

Ayrılma yanlısı kampanyanın liderlerinden Adalet Bakanı Michael Gove’un Türkiye ile ilgili sözlerini eleştiren Warsi, Gove’un "Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili yalanlarını tekrarlamayı sürdürdüğünü" görmenin, ayrılma yanlısı kampanyaya destek vermeyi kendisi için imkansızlaştırdığını bildirdi.

Warsi, "İngiltere’de 50-60 senedir yaşayan Türk toplumunun bu şekilde ötekileştirilmesi, Türkler ile suç arasında bağ kurulması, bütün Türklerin bohçalarını toplayıp İngiltere’ye gelmeye hazırlandığının iddia edilmesi, korku yaymaktır." dedi.

AB’den ayrılma yanlısı kampanya içinde her gün "Sığınmacılar geliyor, tecavüzcüler geliyor, Türkler geliyor." diyenlerin, kendisi gibi ılımlı sesleri bastırdığına işaret eden Warsi, "Bu türden yabancı düşmanı ırkçı kampanya siyasi açıdan akıllıca veya kısa vadede işe yarar olabilir ama uzun vadede topluma zarar verir." diye konuştu.

Warsi, İngiliz hükümetini İsrail'in 2014’te Gazze'ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılarına tepki göstermemekle eleştirmiş ve hükümetin Gazze politikalarından dolayı İngiltere Dışişleri Bakanlığının İnanç ve Toplumlardan Sorumlu Bakanı olarak görevinini yürütürken istifa etmişti. 43 yaşındaki Muhafazakar Partili Barones Warsi, 2010 yılında yapılan genel seçimin ardından İngiliz kabinesine giren ilk Müslüman kadın bakan olmuştu.

Ayrılıkçı kampanyanın önde gelen isimleri Adalet Bakanı Michael Gove ve Londra'nın eski belediye başkanı Boris Johnson, "76 milyonluk Türkiye'nin AB kapısında beklediğini" iddia ederek AB'den ayrılınması yönünde oy kullanılması çağrısında bulunuyor.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta ABreferandumu 23 Haziran'da yapılacak ve halka "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye