• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
5 Ocak, Perşembe


'Suriye'deki savaştan en çok eğitim sektörü zarar gördü'

Toplum

A- A A+

Suriye Milli Eğitim Bakanı Hazzan El Vaz, 2011 yılından bu yana çatışmaların yaşandığı ülkede en çok eğitim sektörünün zarar gördüğünü ve okul sayısının ciddi oranda azaldığını söyledi.

Sputnik'e konuşan El Vaz, "Militanlar yüzünden okul sayısı ciddi oranda azaldı. 2012 yılında Suriye’de 22.664 okul vardı, bu yılki sayı ise yalnızca 15.301. Terör nedeniyle 7.363 okul zarar gördü. 331’i tamamen yıkıldı. Öğrenci sayısı ise bu dönemde yüzde 27 düştü" dedi.

'ÇOCUKLAR PSİKOLOJİK TRAVMA GEÇİRDİ'

El Vaz, "Beş yıldır süren savaş ülkedeki eğitimin durumunu kötüleştirdi. Öğrenciler büyük psikolojik travmalar geçirdi ve bu da okuldaki performanslarını düşürdü" ifadelerini kullandı.

Ülkedeki öncelikli görevlerinin eğitimin devamını sağlamak olduğunu vurgulayan El Vaz, "Bunun gerçekleşmesi için Suriye’nin stabil durumdaki yerlerinde ve diğer her yerde eğitimin sağlandığından emin olunması gerekiyor. Bir başka önceliğimiz ise evlerini terk etmek zorunda kalan çocukların geri kaldıkları eğitimlerinin telafisini yapmak" diye konuştu.

'ÖNCELİĞİMİZ ÇOCUKLARIN OKULA DÖNMESİNİ SAĞLAMAK'

Öğrencilerin eğitim kurumlarına alınması yönündeki prosedürlerin kolaylaştırılacağını ve geçmiş bilgilerinin test edilmesi için yeni sistemlerin devreye sokulacağını belirten El Vaz şöyle devam etti: "Sıcak bölgelerde yaşayan öğrencilere kendi kendine çalışma programını başlatmak ve tüm öğrencilere ders kitaplarını sağlamak, uluslararası kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak savaşın etkilerini azaltmak da önceliklerimiz arasında. Bu eğitim yılının başında tüm bölgelerden çocukların okuluna dönmesini sağlamak, gerekli kırtasiye malzemeleriyle dolu sırt çantalarının dağıtımı ve savaş nedeniyle travma geçiren öğrencilere psikolojik destek vermeleri için psikolojların çalışmalarını yaygınlaştırmak başlıca konularımızdan."

'ÇOCUKLARA RUSÇA ÖĞRETİLİYOR'

Suriyeli Bakan ayrıca bazı okullarda öğrencilere İngilizce ve Almanca derslerinin yanı sıra Rusça derslerinin de verildiğini belirtti. El Vaz, "Şimdilik Suriye’de 60 Rusça öğretmeni var. Moskova ve Şam ile bu konuda koordineli şekilde bir süreç işletiliyor. Bakanlık da bu alanda çocuklar arasında yarışmalar düzenliyor, aralarından en iyileri alıştırma için Rusya’ya gidiyor" dedi.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...