• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
7 Ocak, Cumartesi


BM: Son bir haftada 65 bin kişi Haseke'den göç etmek zorunda kaldı

Toplum

A- A A+

Suriye'nin kuzeydoğusunda bulunan Haseke eyaletinde YPG ve Esad hükümeti arasında son günlerde yaşanan savaşta 65 bin kişi yaşadığı bölgeden çıkmak zorunda kaldı.

BM Sözcüsü Stephanne Dujarric, 18 Ağustos'tan bu yana 40 bin kişinin komşu eyaletlere, 20 bin kişinin ise merkezi şehir ve kasabalara göç ettiğini belirtti.

Suriye'nin devlet ajansları ise hükümetle Kürtler arasında Salı gününden itibaren ateşkes için anlaşma sağlandığını kaydetti. 

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü direktörü Rami Abdulrahman, daha önce, Haseke’nin büyük bölümünün Kürt YPG güçlerinin eline geçtiğini ancak bazı kamu görevlilerinin, kent merkezindeki kamu binalarını terk etmediğini söylemişti.

Abdulrahman, “Her ne kadar (hükümet yanlıları) kentte sembolik bir varlık devam ettiriyorsa da, Haseke’deki bu durum rejim için bir yenilgi” dedi. Abdulrahman YPG’nin ayrıca beş köyü de hükümet yanlısı milislerden aldığını belirtti.

Haseke kenti için yaşanan çatışmalar YPG ile Şam arasında beş yıllık savaşın en şiddetli çatışması olarak dikkat çekiyordu.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...