• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
17 Ocak, Salı


Trabzon'daki uçak kazası 14 yıl sonra istifa getirdi

Toplum

A- A A+

Eski İspanya Savunma Bakanı Federico Trillo, 2003 yılında Trabzon'da düşen, 62 İspanyol askeri ve 13 mürettebatın yaşamını yitirdiği uçak kazasıyla ilgili yayımlanan bir rapordan dolayı, İspanya'nın Londra Büyükelçiliği görevinden istifa etti.

İspanya hükümetinin danışma organı 'Devlet Konsey' 3 Ocak'ta yayımladığı raporda 2003'te Trabzon'da meydana gelen ve 62 İspanyol askerinin ölümüne neden olan uçak kazasının sorumlusunun Savunma Bakanlığı olduğunu öne sürdü.

İspanya'da tartışmaya neden olan rapordan sonra muhalefet partileri, mağdur ailelerin kurduğu dernek ve yazılı açıklama yapan 13 İspanyol büyükelçi, Trillo'ya istifa çağrısında bulundu. 2012'den beri İspanya'nın Londra Büyükelçisi olarak görev yapan Federcio Trillo, üyesi olduğu iktidardaki Halk Partisi'nin desteğini de kaybedince Dışişleri Bakanlığı'na istifasını sunduğunu açıkladı.

'YENİ BİR SORUŞTURMA AÇILABİLİR'

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgide Trillo'nun istifasının Bakanlar Kurulu'nun olağan toplantısında onaylanacağı belirtildi.

Bu arada, 4 Kasım'da İspanya Savunma Bakanı olarak görevine başlayan Maria Dolores de Cospedal, 'Devlet Konseyi'nin raporundan sonra 'Yak-42' olarak adlandırılan Trabzon'daki uçak kazasıyla ilgili bakanlığının yeni bir soruşturma açabileceğini duyurdu.

NE OLMUŞTU?

Afganistan'ın başkenti Kabil'de görev yapan İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan Ukrayna tescilli uçak, 26 Mayıs 2003'te Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Şahinkaya beldesi Pilav Dağı'nda düşmüştü. Kazada 62 İspanyol Barış Gücü askeri ile biri Belaruslu, 12'si Ukraynalı 13 mürettebat hayatını kaybetmişti.

Kaza sonrasında İspanyol askerlerinin kimlik tespitinde hata olmuş, 21 askerin mezarı tekrar açılmış ve yeni DNA testlerinden sonra kimlikler belirlenip ikinci kez gömülmüşlerdi.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...