• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
14 Ocak, Cumartesi


'Kayseri terörünün talimatını kimin verdiği bellli oldu'

Toplum

A- A A+

Kayseri’de geçen 17 Aralık'ta 14 askerin yaşamını yitirdiği saldırının talimatının 17 Şubat 2016'da Ankara Merasim Sokak’ta patlayan canlı bombayı gönderen 'Porsipi' kod adlı İshah Özçaktu tarafından verildiği iddia edildi.

Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre Kayseri saldırısını düzenleyen PKK hücresi Adana'da gerçekleştirilen operasyonla çözüldü.

Adana Emniyet Müdürlüğü'nün operasyonuyla Diyarbakır'da gözaltına alınan PKK'nın güney açılım sorumlusu Kenan Çiçek ifade verdi.

Adana Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı kapsamlı çalışma sonrası Diyarbakır'da gözaltına alınan PKK'nın güney açılım sorumlusu olan Kenan Çiçek ifadesinde, saldırı talimatının örgütün sözde Diyarbakır metropol sorumlusu 'Porsipi' kod adlı İshah Özçaktu tarafından Aralık 2016 başında verildiğini itiraf etti. Çiçek'in ifadesi, Kayseri'deki saldırının talimatının Merasim Sokak'taki canlı bomba eylemini düzenleyen saldırganı Ankara'ya gönderen 'Porsipi' kod adlı İshah Özçaktu tarafından verildiğini ortaya çıkardı.

Bomba temin ederek güzergah hazırlayan Kenan Çiçek, saldırının 10 Aralık 2016'da yapılması için talimat aldığını, fakat bomba yüklenecek aracın çalınamaması nedeniyle eylemin bir hafta sonraya sarktığını söyledi. Emniyetteki ifadesinde saldırı planının bütün detaylarını anlatan Kenan Çiçek, Aralık 2016 başında talimat geldikten sonra, bölgede oto hırsızlığı yapan bir şebeke ile irtibata geçti.

ARAÇ URFA'DAN ÇALINMIŞ

Diyarbakır'dan da arkadaşı olan şebeke lideri 'Fıro' kod adlı Ferhat Tekiner'e araç bulması için talimat veren Çiçek, eylemi gerçekleştirmesi için saldırganı Adana'ya getirdi. Diyarbakır'da hazırlanan bombaları da Adana'ya getiren Çiçek, araç bulunana kadar bombaları İmamoğlu ilçesindeki ormanlık bir alana gömdü. Bu esnada İstanbul bağlantılı oto hırsızlık şebekesi de İstanbul'da hazırlattığı ikiz plaka ve sahte ruhsata göre araç aramaya başladı. Adana'da 1 hafta boyunca araç çalmak için keşif yapan Tekiner, mobese ve güvenlik kameraları yüzünden hırsızlık yapamayın yönünü Şanlıurfa'ya çevirdi.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...