• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ocak, Pazartesi


'Reina saldırısını IŞİD'in Özbek hücresi planladı'

Toplum

A- A A+

Yılbaşı gecesi gerçekleşen Reina saldırısının IŞİD'in 'Özbek' hücresi tarafından organize edildiği iddia edildi.

İstanbul'da yılbaşı gecesi 39 kişinin can verdiği Reina saldırısının IŞİD'in 'Özbek' hücresinin organize ettiği belirlendi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, IŞİD'in, Doğu Türkistan uyruklu 'Özbek' yapılanmasını deşifre etti. Yürütülen operasyonda, Reina saldırganına yardım ve yataklık yapan 10 kişilik bir hücre de çökertildi. Gözaltına alınan bu hücre yapılanmasının, Reina saldırısının organizasyonunda aktif olarak görev aldıkları belirlendi. HaberTürk'ten Nihat Uludağ'ın aktardığına göre, operasyonlarda, Reina saldırısını yapan Ebu Muhammed Horasani kod adını kullanan ancak gerçek ismi henüz belirlenemeyen Özbek asıllı olduğu belirtilen Doğu Türkistanlı saldırgana yardım ve yataklık yapan 10 kişi ile ilişkileri olan 15 kişi daha gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 25'e ulaştı.

15 ARALIK'TA İSTANBUL'A GELDİ

Reina saldırganının aralık ayında Konya merkezli hücrenin ortaya çıkmasının ardından harekete geçtiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre; Konya'da 12 Aralık günü bir yolcu otobüsüne çanta içerisinde teslim edilen bir kargo, muavinin şüphesi üzerine ele geçirildi. Çantadan suikast silahı Sig Sauer ve 50 mermi çıktı. Kargonun alıcılarına yönelik yapılan operasyonda, İstanbul'da yaşayan yabancı uyruklu A. Abulizi ile O. Asım gözaltına alındı. Araştırmalarda, silah bulunan kargonun üzerindeki isimlerden yola çıkılarak Konya'da yaşayan W. Abulizi de yakalandı. A. Abulizi ile Konya'daki W. Abulizi'nin akraba olduğu anlaşıldı. W. Abulizi'nin ise Reina eylemcisiyle bağlantılı olduğu yılbaşındaki saldırıdan sonra tespit edildi. IŞİD'in bu hücresinin çökertilmesinin ardından Reina saldırganının 15 Aralık günü Konya'dan İstanbul'a geldiği belirlendi. Konya'daki IŞİD'in Özbek hücresinin de, saldırıda kullanılan silah ve patlayıcıları örgüt üyelerince İstanbul'a getirdiği belirlendi. Hücrenin, olay sonrasında Reina saldırganına lojistik destek vermeye devam ettikleri tespit edildi.

EŞİNE ULAŞILAMAMIŞ

Bu arada Konya'da yakalanıp gözaltına alındığı öne sürülen saldırganın eşi ve iki çocuğunun ele geçirilmediği ortaya çıktı. Saldırganın ailesinin, yılbaşı saldırısından önce IŞİD'in başka bir hücresine teslim edildiği anlaşıldı.


 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...