• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
7 Ocak, Cumartesi


Hasan Celâl Güzel terör olayları ile ilgili Eurasia Diary’e konuştu - Özel

Toplum

A- A A+

Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi (YTSAM) Başkanı Hasan Celâl Güzel, Türkiye’de yaşanan terör olayları ile ilgili Eurasia Diary'nin sorularını yanıtladı. İşte Hasan Celâl Güzel'ın açıklamaları:

Eurasia Diary: Türkiye’de yaşanan terör olaylarının,özellikle Türk toplumunun yaşam biçimine yönelik tasarlanan bir saldırı olduğu söyleniyor, siz bu konu ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Hasan Celâl Güzel: Türkiye son iki yüz seneden beri modernleşme reformlarını manevî değerlerini sarsmadan başarıyla gerçekleştirmiş, modern toplum yapısına sahip bir ülkedir. Türkiye'deki terör olaylarının Türk toplumunun yaşam biçimine yönelik bir saldırı olduğu kanaatinde değilim. Bu iddia Türk toplumunu yakından tanımayan, toplumdan kopuk bazı aydınların yanlış varsayımlarından kaynaklanmaktadır.

Eurasia Diary: Sizce uzun süredir devam eden bu sürecin, terör saldırılarının sonu nasıl bitecek?

Hasan Celâl Güzel: Uzun süredir devam eden saldırılarının artık sonuna yaklaştığını düşünüyorum. Çünkü şiddete başvuran Kürtçü terör grupları bugüne kadar mevcut yönetimleri istismar etmiş ve çözüm süreci gibi aldatmacalarla oyalamıştır. Lâkin artık işin sonuna gelinmiştir. Arkasında hangi güçler olursa olsun bizim kimseye verecek bir karış toprağımız yoktur. Bu millet her an yeni bir Çanakkale Destanı yazmaya hazır bir millettir. Terör çetelerinin de üzerine sonuna kadar gidilecektir.

Eurasia Diary: Avrupa ülkeleri ve Amerika diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’deki terör saldırılarına neden karşı çıkmıyor?

Hasan Celâl Güzel: Türkiye, İslam Dünyası'nın en güçlü devleti ve lideri durumundadır. Türkiye gittikçe bir merkez güç, hatta süper güç olma yolunda ilerlemektedir. Hâlâ Haçlı ruhuna sahip olan Batı'nın bunu endişeyle seyrettiği ve aslında perde arkasında bu olayları körüklediği bilinen bir gerçektir. Bu zihniyetteki Batı'dan da zaten bu beklenir.


Sahavet Neciyev/ Eurasia Diary

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...