• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
8 Ocak,


Orhan Erdoğan: Başkanlık sistemi için Cemil Çiçek ekibinin ne yapacağı çok önemli - Özel

Toplum

A- A A+

Milli Gazete’nin eski muhabiri Orhan Erdoğan MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya’nın genel başkan yardımcılığı görevini bırakması ve Başkanlık sistemi süreci ile ilgili Eurasia Diary'nin sorularını yanıtladı. İşte Erdoğan'ın açıklamaları:

Eurasia Diary: MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya, genel başkan yardımcılığı görevini bıraktı. Yeni anayasa tutumunu beğenmedi. Bu durumla ilgili yorumlarınızı alabilir miyiz? Bu sürecin sonucu nasıl olacak?

Orhan Erdoğan: Atilla Kaya hangi saikle görevini bıraktığını bilmiyorum, ama getirilmek istenen sistemin tek kişiye odaklı bir sistem olması açısından sakıncalı buluyorum. Ben parlamenter sistemin güçlenmesinden yanayım meclis daha güçlü olmalı. Siyaset güçlü olmalı, bürokrasi siyasetin üstünde olmamalı. Yeni kopmaların olacağını sanmıyorum çünkü insanlar doğruyu söylemek yerine gün kurtarmaya odaklanmış durumda. Türkiye’nin sorunu Başkanlık sistemi ya da Parlamenter sistemden kaynaklanmıyor.  Esas itibari ile Kemal Derviş ile başlayan sömürü sisteminin değiştirilmesi gerekmektedir. Gelir dağılımı iyice adil olmaktan uzaklaşıyor, öncelik buna verilmeli. Bu da yeni bir merkez bankası yasası ile mümkündür, yani borca dayalı para sistemi ve kısmi rezerv sistemi ile ancak yoksulluk artar, faiz artar, döviz artar bunun yerine doğal iktisat döngüsü dediğimiz taban ekonomisine geçilmesi gerekmektedir.

AK Parti içerisinde Cemil Çiçek ekibinin ne yapacağı da dikkatle izlenmeli, eğer Cemil Bey karşı çıkarsa bu yasanın geçmeyeceğini düşünüyorum.

Eurasia Diary:  Sizce yasa meclisten geçmezse sonuç ne olacak?

Orhan Erdoğan:  Neden geçmediğine bağlıdır. Eğer AK Parti içerisinden destek gelmezde geçmez ise erken seçim gündeme gelebilir, yoksa dış etken ile geçmez ise o zaman hiçbir şey olmaz. Koalisyondan korkmamalı, Türkiye Kıbrıs çıkarmasını koalisyon ile yaptı. Rahmetli Erbakan Hocamız koalisyonda iken kumarhaneleri kapattı. Ücretlilere aşırı derece zamlar yaptı.


Sahavet Neciyev/ Eurasia Diary

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...