• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
7 Ocak, Cumartesi


Anayasa değişikliğini 100 bin avukat değerlendirecek

Toplum

A- A A+

Türkiye Barolar Birliği (TBB), TBMM'de gelecek hafta görüşülmeye başlanacak olan anayasa değişiklik teklifini 100 bin avukatın değerlendirmesine açtı.

Anayasa değişikliği teklifini, karşılaştırmalı ve açıklamalı çalışma haline getiren TBB, ‘http://anayasadegisikligi.barobirlik.org.tr/’ adlı web sitesi üzerinden tüm avukatların görüşlerini toplamaya başladı. Türkiye’nin her yerinden avukatlar, web sitesine sicil bilgileriyle girerek teklifin geneli ve maddelerine ilişkin görüşlerini, 11 Ocak’a kadar TBB’ye bildirecek. TBB, bu görüşleri, kamuoyu ve ilgililerle paylaşacak. Avukatların yanı sıra dileyen kişiler de web sitesi üzerinden çalışmayı inceleyebilecek.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, toplumda önemli bir kesimin görüşlerini yansıtması açısından çalışmanın yol gösterici olacağını söyledi. Hürriyet'in haberine göre, Feyzioğlu, özetle şunları ifade etti:

"Parmak hesabıyla parlamentolarda kabul edilen ve toplum yeterince bilgilendirilmeden referanduma sunulan anayasalar, toplumsal uzlaşıyı sağlayamaz, var olan uzlaşıyı da paramparça eder, bölünmeye yol açar. Gerek başkanlık gerek parlamenter sistemde yargı kuvveti mutlaka yasama ve yürütmeden ayrı olmak zorundadır. Yasama-yürütme-yargı kuvvetlerini fiilen bir tek kişinin elinde toplamaya yönelik olan bu değişiklik teklifi yasalaştığı takdirde, milli birliğimizi korumamız son derece zorlaşacak, Türkiye açık ve yakın bölünme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Anayasa değişikliği teklifinin Cumhuriyet’in temel nitelikleri, kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti, Türkiye’ye yönelik çok taraflı ve sistemli saldırılar, toplumun fay hatlarının azami ölçüde kırılgan hale gelmesi açılarından değerlendirilmesini ve toplumsal uzlaşı sağlanmak üzere geri çekilmesini diliyoruz."

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...