• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
28 Ocak, Cumartesi


Türk askerini yakarak öldüren IŞİD'li 8 ay hapisteymiş

Toplum

A- A A+

Suriye'de biri asker 2 Türk’ü kaçıran ve IŞİD'in Türklerden oluşturduğu ‘Yaşar Grubu’ndaki ‘infaz timi’nde yer alan, örgütün propaganda filmindeki Hasan Aydın’la ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

Ankara Garı katliamının dava dosyasına giren yeni belgelerle, Hasan Aydın'ın 2012'de Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan 8 sanıklı El Kaide davasında örgütün sınır sorumlusu İlhami Balı'yla beraber yargılandığı anlaşıldı.

Hürriyet'ten İdris Emen'in aktardığına göre, 2015'te sonuçlanan davada Aydın 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Davanın gerekçeli kararında Aydın'ın Adana'da işlettiği telefon bayiliğinde örgütsel amaçlarda kullanılmak üzere başkalarının kimlik bilgileriyle telefon hatları çıkardığı bilgisi yer alıyor.

Bu bilgilere göre Aydın'ın örgütsel amaçlarda kullanılmak üzere başkaları adına telefon hatları çıkardığı yönünde 2011 yılında emniyete e-posta ile ihbar yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda Aydın'ın işyerinde bir hardisk ele geçirdi. Hardiskte 750 kişiye ait kimlik fotokopileri çıktı. Aydın'ın bu bilgilerle örgütün elemanlarına sahte telefon hattı temin ettiği belirtildi. 2 Nisan 2012'de tutuklanan Aydın, 8 aylık tutukluluğunun ardından 3 Aralık 2012'de tahliye edildi.

EL KAİDE ÜYESİYLE PİKNİK

Gerekçeli kararda yer alan bilgilerden biri de Aydın'ın El Kaide örgütünün Suriye sorumlularından Marouf Ossi'yle, 15 Ekim 2011'de Adana'da yaptığı piknik oldu. Kararda yer alan bilgilere göre Aydın 14 Ekim 2011'de, Adana'nın Irmakbaşı köyü civarında Ossi'yle piknik yapmış.

IŞİD, geçen ay kaçırdığı Türk askeri Sefter Taş ve örgüt içerisine sızmış istihbarat elemanı olduğu ileri sürülen Fethi Şahin'in infaz görüntülerini yayınlamıştı. Sosyal medya üzerinden yayınlanan bu görüntülerde Türkçe konuşan ve infazı başlatan IŞİD'li bir kişi ise Türkiye'yi tehdit ediyordu. Bu kişinin Hasan Aydın olduğu ortaya çıkmıştı.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...