• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
28 Ocak, Cumartesi


Özal'ın Okluk Yazlığı yıkıldı, korumaya aldırdığı koylar yeni tesis için imara açılıyor

Toplum

A- A A+

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın yaz tatillerini geçirdiği Muğla Marmaris Okluk Koyu'ndaki Cumhurbaşkanlığı konutu yıkıldı. Özal'ın özel kanunla korumaya aldırdığı Gökova'daki koyların imara açılacağı belirtildi. Özal döneminin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kaya Toperi, “Beddua okuyorum. Allah'a havale ediyorum” dedi.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, beton bir iskele ve helikopter pistinin de yer aldığı 4 oda ve 1 salondan oluşan 230 metrekarelik Okluk Konutu'nun yerine lüks ve görkemli yeni konukevi yapılması planlanıyor. Bu amaçla 2017 yatırım programına ödenek konuldu.

​Konutun yıkıldığını açıklayan Özal'ın Çevre ve Turizm Başdanışmanı Can Pulak, "Özal döneminde benim onarttığım bu küçük kulübenin yerine büyük binalar yapılacak. Karacasöğüt, Longöz, Yediadalar, Kandilli ve Küfre koyları imara açılıyor. Buralara yeni yollar yapmak için kesilecek ağaçlar işaretlenmiş bile" dedi

‘GÖKOVA SON GÜNLERİNİ YAŞIYOR'

Pulak şu bilgileri verdi: "Gökova son günlerini yaşıyor. O muhteşem koyların bazıları imara açılıyor, köy yolları genişleyecek diye ağaçlar kesiliyor. O mütevazı konutu da yıktılar. Bu konutu ben yaptırmıştım. ABD Başkanı'nın Camp David modelini örnek aldık. Bekçi kulübesini mütevazı bir konut yaptık. Özal yazın burada huzurlu bir çalışma ortamı bulurdu. Mavi tura çıkan kişilerle iç içe olur, saatlerce yüzerdi. Milli değerdi."

 

Pulak ayrıca Ankara'da yetkililerle görüşeceğini de söylerken "Gökova'ya kıymasınlar" çağrısını yineleyip "Doğa katliamı olur" vurgusunu yaptı.  

 

ESKİ TURİZM BAKANI YÜCEL: KONUTUN YERİNE DEV TESİS YAPILACA, GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYACAK BİR TALAN OLACAK

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel de "Okluk Koyu'nda Özal'ın küçük kır evinin yerine büyük bir devlet konukevi inşasına hazırlanılıyor. 400 çalışanı olan, dev bir kompleks yapılacak. Gökova'da geri dönüşü olmayacak bir talan olacak" diye konuştu.

Özal döneminin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyülelçi Kaya Toperi ise "Beddua okuyorum. Allah'a havale ediyorum" dedi.

Özal'ın dört sene yaz çalışmalarını sürdürdüğü ve vefatının ardından boş kalan konutu yıllarca Okluk Muhafız Takım Komutanlığı koruma altında tuttu. Konutun konukevi, dönemin BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ve Yunanistan Başbakanı Konstantin Miçotakis'in yanı sıra İsveç, İtalya ve Rusya başbakanları ile Norveç ve İngiltere dışişleri bakanları gibi pek çok devlet adamını ağırladı. Konut, Özal'dan sonraki Cumhurbaşkanları Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan tarafından kullanılmadı.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...