• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
26 Ocak, Perşembe


Bakü Büyükelçiliği Basın Müşaviri UABV'yi ziyaret etti

Toplum

A- A A+

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Basın Müşaviri Hamit Karadeniz Uluslararası Avrasya Basın Vakfı'nı ziyaret etti. Büyükelçiliğin Basın Servisi çalışanı Habil Aliyev ile birlikte UABV ofisine gelen diplomat, vakıf Başkanı Umud Mirzeyev'le görüştü. Görüş, Azerbaycan ve Türkiye medyası arasında işbirliğinin geliştirilmesi yolları ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak amacı taşıyordu.

1

UABV Başkanı ve Basın Konseyi Başkan Yardımcısı Umud Mirzeyev, her iki ülke medyasının Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak çıkarlarına dayanarak faaliyet gösterdiğini söyledi: “Bu husus yıllardan beri gerçekleştirilen çalışmaların en büyük sonucudur. Resmi düzeyde olduğu gibi, medya alanında da işbirliği başarılarından sohbet açmak için yeterince dolgun dayanaklar var.”

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Basın Müşaviri Hamit Karadeniz de aynı fikri paylaştığını dile getirdi. 26 yıl önce Ocak ayında tarihe yazılan kanlı olayları hatırlatan Karadeniz, Bakü'de o dönemde büyük bir facianın meydana geldiğini söyledi. “Çok sayıda insanın ölümüyle sonuçlanan bu bağımsızlık mücadelesi Azerbaycan ve Türkiye'nin tarihinde kanlı Ocak olayları gibi tarihe geçti.” Karadeniz, Türkiye'de geçen yıl 15 Temmuz'da düzenlenmiş ve 250'ye kadar insanın ölümüne neden olan darbe girişiminin Türkiye için 20 Ocak olayları ile aynı anlam taşıdığını söyledi. “Her iki durumda halkın iradesine karşı tecavüz yapıldı. Her şeye rağmen her iki halk bu vahşetten sonra eğilmedi,  tam aksine bağımsızlığının nöbetinde daha da azimle durmaya başladı.”

Görüşme sonunda ise Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Basın Müşaviri, büyükelçilik adına UABV Başkanı, Basın Konseyi Başkan Yardımcısı Umud Mirzeyev’e hatıra hediyesi sundu. Hediye, geçen yılın 15 Temmuz tarihinde darbeciler tarafından Türkiye Parlamentosu binasının yıkılan bölümünden küçük bir taş parçasıdır. UABV Başkanı hediye için Karadeniz'e teşekkür etti.Sonda Hamit Karadeniz UABV'nin ofisi ve Eurasia Dairy analitik haber portalının iş ortamı ile yakından tanıştı.

1

1


Foto: Bekirzade Qurban

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...