• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Ekim, Perşembe


Facebook, Almanya'da WhatsApp verilerini paylaşamayacak

Eurasia Diary
A- A A+

Facebook, 2014 yılında 16 milyar dolar karşılığında satın aldığı WhatsApp'ta kayıtlı kişisel verileri paylaşamayacak. Söz konusu düzenleme Almanya'daki yaklaşık 35 milyon kullanıcıyı kapsıyor.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Hamburg eyaleti veri güvenliği temsilcisi Johannes Caspar, Facebook'un WhatsApp üzerinden edindiği tüm verileri de silmek zorunda olduğunu açıkladı.

'FACEBOOK, 2 YIL ÖNCE WHATSAPP'I ALIRKEN SÖZ VERDİ'

Tüm bu adımların kayıt altına alınacağını belirten Caspar "Hesaplarını Facebook hesabıyla birleştirip, birleştirmemenin kullanıcıların kendi tercihi olması gerektiğini", Facebook'un bunun için izin istemek zorunda olduğunu vurguladı.

'VERDİĞİ SÖZE AYKIRI HAREKET ETMESİ, TÜKETİCİYİ YANILTMAK ANLAMINA GELİR'

Caspar, Facebook'un bundan iki yıl önce WhatsApp'ı satın alırken, iki firma arasında kullanıcı verilerinin paylaşılmayacağı sözünü verdiğine dikkat çekerek, verdiği bu söze aykırı hareket etmesinin tüketiciyi yanıltmak anlamına geldiğini kaydetti. Casper, aynı zamanda bu durumun Alman veri güvenliği yasalarına da aykırı olduğunu söyledi.

FACEBOOK, WHATSAPP VERİLERİNİ PAYLAŞMAYA DEAM EDERSE, YÜKLÜ MİKTARDA CEZA İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR

Facebook, WhatsApp verilerini paylaşmaya devam etmesi durumunda, yüklü bir para cezasıyla karşı karşıya kalması söz konusu. Facebook'un düzenlemeyi kabul etmeyip hukuki yolları zorlama şansı bulunuyor. Ancak Casper, konuya ilişkin açıklamasında "Eğer hukuku savaşının bizim lehimize sonuçlanacağına dair çok büyük bir ihtimal olduğunu düşünüyor olmasaydık, böyle bir düzenleme yayınlamazdık" dedi.

FACEBOOK İŞBİRLİĞİNE HAZIR

Facebook'un konuyla ilgili işbirliğine hazır olduğu belirtiliyor. Almanya'da tüketici haklarını korumaktan sorumlu Federal Tüketici Merkezi Birliği (VZBV) WhatsApp'ı kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmama konusunda daha önce uyarmış ve 21 Eylül'e kadar süre tanımıştı. Ancak Facebook'un daha fazla süre talep etmesinin ardından söz konusu tarih 14 Ekim'e kadar uzatılmıştı.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye