• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
28 Ocak, Cumartesi


Bilim insanları, 'Kıyamet Saati'ni değiştirdi - Trump yüzünden

Bilim-Teknoloji

A- A A+

Donald Trump'ın ABD Başkanı olarak göreve başlamasıyla birlikte, sembolik bir anlam taşıyan 'Kıyamet Saati' 30 saniye ileri alındı.

Dünyanın sonunun ne kadar yakın olduğunu belirtmek için sembolik olarak belirli gelişmelerden sonra güncellenen 'Kıyamet Saati' (Doomsday Clock) Trump'ın başkanlığı sonrası bir kez daha güncellendi.

'GECE YARISINA' 2 DAKİKA 30 SANİYE KALDI

30 saniye ileri alınan 'Kıyamet Saati'ne göre kıyameti sembolize eden 'gece yarısına' sadece 2 dakika 30 saniye kaldı.

'Kıyamet Saati', Atom Bilimcileri Bülteni (BPA) tarafından ABD'nin Japonya'ya ilk atom bombasını atmasından 2 yıl sonra 1947 yılında kuruldu.

BPA ise Chicago Üniversitesi bünyesinde 1945 yılında ilk atom bombalarının geliştirilmesine yardımcı olan bir grup bilim insanı tarafından oluşturuldu.

Saati değiştirme kararı, BPA üyeleri ve Nobel ödüllü 15 bilim insanının yer aldığı Sponsorlar Kurulu tarafından alınıyor.

DÜNYA LİDERLERİNE 'TANSİYONU DÜŞÜRÜN' ÇAĞRISI

Organizasyona başkanlık yapan fizikçi Lawrence Krauss ve emekli diplomat David Titley, saati ileri almanın Trump'ın iklim değişikliği ve ABD'nin nükleer silahlarının artırılması politikası ve istihbarat kurumlarının güvenilirliğini sorgulamasının küresel risklerin artmasına katkıda bulunması nedeniyle olduğunu ifade etti.

Raporda saatin ileri alınmasına neden olan diğer faktörler uluslararası ilişkilerdeki parçalanma, iklim değişikliği ile mücadelenin yavaş olması ve küresel demokrasiye olan desteğin gerilemesi olarak sıralandı.

Saatin ileri alınmasıyla ilgili bir açıklama yapan BPA Başkanı Rachel Bronson da dünya liderlerine "tansiyonu savaşa neden olabilecek şekilde artırmak yerine düşürmeleri" çağrısı yaptı.

Nükleer silahların yok edilmesi için çalışan Global Zero'nun yöneticisi Derek Johnson da "Kıyamet Saati'nin ileri alınmasının en büyük nedeni Donald Trump'ın yükselişi. Bekleyip görecek vakit yok. Hemen harekete geçmeliyiz" dedi.

1953'TEN SONRA İLK KEZ BU KADAR YAKIN

Bu güncellemeyle birlikte evren, 'Kıyamet'e 1953 yılından bu yana ilk kez bu kadar yaklaştı.

1953'te ABD ve Rusya'nın karşılıklı hidrojen bombası denemeleri nedeniyle saat gece yarısına '2 dakika kala' olarak güncellenmişti.

'KIYAMET SAATİ' NEDİR?

Saat 1947'de ilk oluşturulduğunda gece yarısına 7 dakika vardı. 

O zamandan beri  toplam 22 kez değiştirildi.

Saat olumlu gelişmelerde de geri alınıyor.

Örneğin, 1990'da Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte saat gece yarısından 17 dakika öncesini göstermeye başladı ve bu 'Kıyamet'ten en uzak yıl olarak kayıtlara geçti.

 

Sputnik

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...