• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
16 Kasım, Çarşamba


Ceza Yasası'nda FETÖ soruşturması değişikliği - Mahkemeye gelmeyen kaçak sayılacak

Güvenlik

A- A A+

TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülen ceza yasalarında değişiklik öngören yasa tasarısı, FETÖ soruşturmalarına yönelik yeni düzenleme içeriyor. Tasarıya göre, mahkemeye ve savcıya gelmeyen kaçak sayılacak; yurtdışına kaçan sanığın malına el konulacak.

TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülen ceza yasalarında değişiklik öngören yasa tasarısında, FETÖ soruşturmalarına yönelik önemli değişiklikler yapıldı.

17-25 Aralık operasyonlarından sonra adli kolluk ve yargı mensuplarının olası kumpaslarına karşı yasadan çıkarılan, suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçlaması söz konusu olduğunda, 'mala el koyma, telefon dinleme ve teknik takip' yapılması düzenlemesi yeniden getirildi.

Habertürk'ten Saliha Çoban'ın aktardığına göre, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 'kaçak' tanımı değiştirildi. İddianame hazırlanmadan önce yani 'soruşturma' aşamasında da yurtiçinde saklanan ya da yabancı ülkede bulunan, bu nedenle savcının ulaşamadığı kişiler 'kaçak' sayılacak.

'MALLAR KAYYUMA DEVREDİLECEK'

Mevcut yasada, mahkemeye gelmeyen 'kaçak'ların mallarına, haklarına ve alacaklarına el konulabilirken; değişiklikle, soruşturma aşamasında, 'kaçak' kişinin mallarına ve alacaklarına cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hâkimleri el koyma kararı verecek. Mallar kayyuma devredilecek.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...