• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Kasım, Salı


Kişisel verilerin paylaşımı konusunda WhatsApp ve Yahoo'ya uyarı

Eurasia Diary
A- A A+

Avrupa Birliği'nde özel hayat mahremiyeti gözlemcisi kurumlar, WhatsApp ve Yahoo'yu kullanıcılarının özel hayatlarının ifşa olmaması konusunda uyardı.

AB'de özel hayat mahremiyeti gözlemcisi kurumlar WhatsApp'ı kullanıcı bilgilerinin Facebook ile paylaşılması konusunda; Yahoo'yu ise 2014'te yaşanan ABD'nin istihbarat faaliyetleri için kullanıcıların e-postalarına girme ve tarama yapma faaliyetinden ötürü uyardı.

İtalyan denetim kurumu ise açtığı ayrı bir soruşturmada WhatsApp'ın, kullanıcıların cep telefon numaralarını Facebook'la paylaşmak zorunda bırakıp bırakmadığını araştıracak.

SoL'un aktardığı habere göre, AB'nin 28 ayrı kişisel bilgileri koruma kurumu, 'gerekli kanuni işlemlerin yapıldığından emin oluncaya kadar' WhatsApp'tan, Facebook ile kullanıcıların cep telefon numaralarını paylaşmamasını isteyen bir bildiri yayınladı. WhatsApp yakın zamanda aldığı kararla kullanıcılarının cep telefonu numaralarını Facebook ile paylaşma kararı almıştı.

YAHOO'YA BİLGİLENDİRME ÇAĞRISI

Denetim kurumları Yahoo'ya ise 2014'te yaşanan bilgi taramasının boyutlarına dair kendilerini bilgilendirme çağrısında bulundu.

500 milyon kullanıcının tüm yazışmalarına erişildiği ve yazışmaların tarandığı bu olayın ardından Yahoo'nun kullanıcılarını 'olası olumsuz sonuçlara' dair bilgilendirmesi gerektiği de ifade edildi.

WhatsApp yakın zamanda aldığı kararla kullanıcılarının cep telefonu numaralarını Facebook ile paylaşma kararı almıştı.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye

Sputnik