• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Kasım, Salı


Ashton Carter: Türkiye'ye saldırı hazırlığındaki IŞİD militanını öldürdük

Eurasia Diary
A- A A+

IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka'yı kurtarma operasyonunun önümüzdeki haftalarda başlayacağını söyleyen ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye'ye saldırı hazırlığındaki bir IŞİD militanını öldürdüklerini açıkladı.

Carter, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında "Irak’ın Musul, Suriye’nin de Rakka kentlerinde düzenlenen operasyonların çakışmasının askeri kaynak yönünden sorun çıkartıp çıkarmayacağı" sorusunu yanıtladı.

Carter, "Aynı zamanlara denk gelebileceklerinin farkındayız, bunu öngörüyorduk zaten. Planımıza göre bu yalnızca ABD’nin planı değil, koalisyonun planı, yeterince kaynağımız var" diye konuştu.

'BU KONUDA DAHA AÇIK OLAMAM'

Paris’te IŞİD’e karşı mücadele eden ülkelerin savunma bakanları ile gerçekleştirilen toplantının, savaş uçağı, tank gibi araçların koordine edilmesini kolaylaştırdığını söyleyen Carter, Rakka operasyonunun haftalar içinde başlayacağını ifade etti.

Carter, "Bu konuda daha açık olamam. Ne yaptığımızı biliyoruz, her zaman olduğu gibi, güçlerimizi pozisyonlandırıyoruz, bunun için bir planımız ve programımız var. Bu planı uygulayacağız. Güçlerimizi, Rakka’yı IŞİD’den kurtarmak için bir araya getirmemiz ve yerleştirmemiz birkaç hafta sürer" diye konuştu.

'MUSUL'DA GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI'

Ashton Carter, bir soru üzerine Musul operasyonu konusunda, Irak’ın egemenliği ve Türkiye’nin koalisyondaki rolünü içeren temel ilkelerde bütün tarafların görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Carter, "Şimdi bunun uygulanabilirliği üzerinde çalışıyoruz. Bunları, çok profesyonelce tartışıyoruz. Yalnızca ben ve savunma bakanları arasında değil, paylaşılan ilkeleri yansıtacak uygulanabilirlik konusunda, askerler arasında da görüşmeler yapılıyor" dedi.

'BİRİNİ ÖLDÜRDÜK, YİNE YAPARIZ'

IŞİD’in mutlaka yenilmesi ve yok edilmesinin de koalisyon güçlerinin ortak temel ilkelerinden birisi olduğunu belirten Carter, örgütün bütün ülkeler için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Carter, "Unutmayın, Türkiye IŞİD tarafından hem saldırıya uğradı hem de tehdit edildi. Kısa süre önce, Türkiye’de terör saldırısı planı yaptığını bildiğimiz birini öldürdük, bu kişiyi ortadan kaldırdık. Evet bunu yaptık, açıkçası yine yaparız" diye konuştu. Carter, IŞİD üyesinin savaş alanında öldürüldüğünü belirtti ancak bunun Irak’ta mı Suriye’de mi olduğuna ilişkin açıklık getirmedi.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye