• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
5 Eylül, Pazartesi


Maden işçileri tarafından dövülerek öldürülen bakan yardımcısının son görüntüleri - VİDEO

Eurasia Diary
A- A A+

Bolivya’da grevdeki maden işçileri tarafından öldürülen İçişleri Bakan Yardımcısı Rodolfo Illanes’in son anlarına ait video yayınlandı. Videoda işçilerin esir aldıkları bakan yardımcısını ölümle tehdit ettiği görülüyor. Bolivya İçişleri Bakan Yardımcısı Rodolfo Illanes’in kaçırıldıktan sonra maden işçileri tarafından dövülerek öldürülmesi, ülkede büyük tepki yaratmıştı.

Bolivyalı gazeteci Carlos Valverde tarafından Facebook’ta yayınlanan videoda, öfkeli işçiler tarafından etrafı kuşatılan Illanes’in korku içinde telefonuna sarılarak yardım istediği görülüyor. Etrafındaki bazı işçiler ise “Hadi onu öldürelim. Bir sopa bulalım” diye bağırıyor. Polisin bakan yardımcısının katillerini bulmak için videoyu kanıt olarak kullandığı, görüntülerde ölüm tehdidi savuran 5 işçinin kimliğinin tespit edildiği belirtildi. Illanes’e saatlerce işkence yaparak ölümüne yol açmakla suçlanan 9 işçi, daha önce gözaltına alınmıştı.

'DEMOKRASİ ŞEHİDİ' ​

Bolivya’da haftalardır grev yapan maden işçileri ile polis arasında yaşanan çatışmalarda geçen hafta 3 işçi ölmüştü. Illanes’i 'demokrasi şehidi' olarak niteleyen Devlet Başkanı Evo Morales ise, özel şirketlerde çalışma hakkı isteyen işçilerin sağcı siyasi gruplar tarafından yönlendirildiğini ve istikrarsızlık yaratmaya çalıştıklarını söylüyor.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye