• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Ocak, Pazartesi


'Hakkında FETÖ ihbarı yapılan memurlar 3 kategoriye ayrılacak'

Çatışmalar

A- A A+

Hakkında FETÖ'cü oldukları yönünde ihbar yapılan kamu personeli için, üç kategoriye ayrılarak takip edilmeleri, FETÖ ile bağlarının kesinleşmesi sonrasında işten çıkarılmaları yönünde öneri geldi.

Darbe girişimi sonrası kamudaki görevilen atılan ve açığa alınan memurlara yönelik, Bakanlar Kurulu'nda, çarpıcı bir öneri ortaya atıldı. Habertürk'ten Lütfi Erdoğan'ın haberine göre, 'FETÖ'cü oldukları yönünde' haklarında ihbar gelen memurlar için, sağlam deliller yoksa 'gri memurluk' statüsü verilerek 3-4 yıl yakın takip başlatılacak, FETÖ bağı tespit edilen ve delillendirilenler ise ihraç edilecek.

Darbe girişimine yönelik soruşturma ve operasyonlarda açığa alınan 70 bine yakın memurun tamamı ihraç edilmeyecek. Kamu kurumları, açığa aldığı memurlar hakkındaki idari soruşturmaları tamamladıktan sonra çıkan sonuca göre ihraçlara başlayacak.

GÜNLÜK İHBARLAR AYRI DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULACAK

Ancak, bakanlıklara günlük gelen ihbarlar ayrı değerlendirmeye tabi tutulacak. İhbar edilen tüm memurlar için açığa alma işlemi uygulanmayacak. Bu memurlar için "gri memurluk" sistemi uygulanacak.

3 KATEGORİYE AYRILACAK: ÇOK ŞÜPHELİ, ŞÜPHELİ, AZ ŞÜPHELİ

Hakkında ihbar yapılan memurlar "çok şüpheli", "şüpheli" ve "az şüpheli" olarak sınıflandırılacak. İhbarın yanında sağlam delilleri olanlar soruşturma sonucuna göre memurluktan atılacak. "Az şüpheli" gruptaki memurlar bakanlık birimleri tarafından 3-4 yıl yakın takibe alınacak. Yapılan takipte ‘FETÖ' ile bağlantısı tespit edilenler delilleriyle ihraç edilecek.

EN ÇOK AÇIĞA ALAN KURUM 'MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'

Darbe girişiminin ardından kamuda Gülen cemaati üyesi şüphesi ya da tespitiyle açığa alınanların sayısı 70 bine ulaştı. En çok açığa alma yapan kurum 22 bin kişi ile Milli Eğitim Bakanlığı olarak göze çarpıyor. Bunu yaklaşık 9 bin ile Türk Silahlı Kuvvetleri, 8 bin ile Emniyet Genel Müdürlüğü, 6 bin kişiyle Sağlık Bakanlığı takip etti. Açığa alınan memurların soruşturma geçirmeden ihraç edileceği söylentileri sonrasında atılacak adım da netleşmeye başladı.

SADECE SAĞLIK BAKANLIĞI'NDA ÇALIŞAN PERSONELLE İLGİLİ GÜNLÜK 500 İHBAR GELİYOR

Operasyonlar devam ederken sadece Sağlık Bakanlığı'nda çalışan personelle ilgili ‘FETÖ' bağlantısı iddiasıyla günlük 500 ihbar geldiği öğrenildi. Hakkında ihbar yapılan memur için inceleme başlatılıyor.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...