• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Ağustos, Salı


JÖAK'ta timler kurup darbecileri saf dışı bıraktılar

Eurasia Diary
A- A A+

Jandarma Komanda Özel Asayiş Komutanlığında geçici karargah kurup darbecilerle çatışan üst rütbeli subaylar birliği geri kazandı. Generallerin de arasında bulunduğu subaylar timler oluşturdu, helikopterleri kaldırılmasını önledi ve Jandarma Harekat Merkezini darbecilerden geri aldı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katılan subayların Jandarma Genel Komutanlığının Harekat Merkezi'ni ele geçirmesi üzerine, bazı üst rütbeli subaylarca Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığında (JÖAK) geçici karargah oluşturuldu. Buradan verilen emirler doğrultusunda önce Ankara'yı vuran helikopterlerden birinin kalkışı önlendi, daha sonra harekat merkezinin kontrolü ele geçirildi. Operasyonları gerçekleştiren komando timlerinde bazı generaller de görev aldı.

FETÖ üyelerince gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında yoğun çatışmaların yaşandığı Jandarma Genel Komutanlığında o gece yaşananların bir bölümü ortaya çıktı. Darbe girişiminin başlamasının ardından gelişmeleri televizyondan gören jandarmadaki bazı üst rütbeli komutanlar Jandarma Genel Komutanlığının Harekat Merkezi'ni aradı. Telefona cevap veren bir binbaşı, "TSK ülke yönetimine el koymuştur, sokağa çıkma yasağı ilan etmiştir" ifadelerini kullandıktan sonra telefonu komutanların yüzüne kapattı.

Bunun üzerine darbe girişimine engel olmaya çalışan üst rütbeli subaylar önce lojmanlardaki bir evde toplandı. Burada verilen karar doğrultusunda Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığına geçilerek geçici karargah oluşturuldu.

Helikopterden ateş açıldı

Bu karargahtan yurt genelindeki birlikler aranarak "darbe emrinin yasal olmadığı, hiçbir jandarma personelinin bu emirlere uymaması gerektiği" bildirildi. Bu sırada komutanların bulunduğu karargah askeri helikopter tarafından üç kez ateş altına alındı. Komutanlar karargah içinde sürekli yer değiştirerek saldırıdan kurtuldu.

Komando timi harekete geçti

Bu arada hem kendilerini hem de başkenti vuran askeri helikopterlerin etkisiz hale getirilmesine karar verildi, komando timleri oluşturuldu. Operasyonları gerçekleştiren komando timlerinde bazı generaller de görev aldı.

Bu kapsamda verilen emir doğrultusunda komando timi, komutanlığın yakınındaki Kara Havacılık Okul Komutanlığına yöneldi. Yapılan operasyon sırasında time helikopterden ateş açıldı. Bu sırada iki asker yaralandı. Tekrar bir araya gelen timin ikinci operasyonunda ise helikopterlerin bulunduğu alan kontrol altına alındı. İkmal için indiği belirtilen helikopterin yeniden kalkışına engel olunduğu, pilotların ise kaçtığı öğrenildi.

JÖAK'a bağlı komandolar darbe yanlısı subayların bulunduğu Jandarma Genel Komutanlığına da yönlendirildi. Burada darbe yanlıları ile komandolar arasında yoğun çatışma yaşandı. Çatışmaların ardından darbe yanlısı bazı askerler vurulurken bazıları da silahlarını bırakarak teslim oldu.

 

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye