• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Temmuz, Cumartesi


Cihatçıların kafasını kestiği Kanadalı rehinenin cesedi bulundu

Eurasia Diary
A- A A+

Filipinler'de, El Kaide bağlantılı Ebu Seyyaf örgütünün, istenen fidyenin ödenmemesi üzerine geçen ay kafasını keserek öldürdüğü Kanadalı rehine Robert Hall'ın cesedi bulundu.

Filipinler ordusunun Batı Mindanao Komutanlığı'ndan Binbaşı Filemon Tan, askerlerin Hall'in cesedini, Sulu şehrinin Talipao ilçesine bağlı Kamuntayan köyü yakınlarında, köylülerin yardımıyla bulduğunu belirtti.

Tan, adli tıp uzmanlarının cesedin kimliğini teyit etmek üzere çalıştığını ifade etti.

BAŞI KİLİSENİN BAHÇESİNDE BULUNMUŞTU

Kanadalı rehine Hall'ın başı 13 Haziran'da bir Katolik kilisesinin bahçesinde bulunmuştu. Örgüt sözcüsü Ebu Raami, Hall'ın serbest bırakılması için talep edilen 12.9 milyon dolarlık fidyenin zamanında ödenmemesi üzerine öldürüldüğünü söylemişti.

Ebu Seyyaf, geçen yılın eylül ayında kaçırdığı 3'ü yabancı uyruklu 4 rehine için daha önce 84 milyon dolar fidye talep etmiş, Filipinler ordusu ise fidyeyi ödememe konusunda kararlı olduğunu bildirmişti. Örgüt, kaçırılan 2 Kanadalı rehine için 8 milyon Kanada doları fidye istemiş ve Kanada'ya 25 Nisan'a kadar süre vermişti. Fidyenin ödenmemesi üzerine rehinelerden John Ridsdel 26 Nisan'da öldürülmüştü.

ÖRGÜT 1991'DEN BERİ FAALİYET GÖSTERİYOR

Norveç vatandaşı Kjartan Sikkengstad, Ebu Seyyaf'ın elinde tutuklu kalırken, Filipinler vatandaşı Marites Flor serbest bırakılmıştı.

Malezya ve Filipinler arasındaki adalarda 1991'den beri faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı Ebu Seyyaf örgütü, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye