• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
7 Temmuz, Perşembe


'Tek kol' Avusturya'dan siyasal sığınma hakkı almış

Eurasia Diary
A- A A+

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde 44 kişinin ölmesine sebep olan saldırıların planlayıcısı olduğundan şüphelenilen Çeçen uyruklu Ahmed Çatayev'in Avusturya'da sığınma hakkına sahip olması nedeniyle terör suçlamalarından arandığı Rusya'ya iade edilmediği belirtiliyor.

Kommersant gazetesine göre, Çeçen savaşlarından birinde bir kolunu kaybeden ve bu nedenle 'Tek kollu Ahmed' olarak anılan Çatayev, terör suçlamaları nedeniyle arandığı Rusya'dan 12 yıl önce kaçıp Avusturya'dan siyasal sığınma hakkı aldı.

Gazetenin haberine göre Çatayev 2008'de arabasında Kalaşnikof tüfekleri ve patlayıcılar bulunması nedeniyle İsveç'te tutuklandı ve bu ülkede bir yıl hapiste kaldı.

'İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ 'İADE EDİLMESİN' DEDİ'

Hapisten çıkması ardından 2010'da Ukrayna'ya giden Çatayev, Rus polisinin yakalama emri nedeniyle tutuklandı. Fakat Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Ukrayna'dan Çatayev'i Rusya'ya iade etmemesini istedi. Uluslararası Af Örgütü de 'adil olmayan bir yargılama sürecinden geçebileceği' gerekçesiyle Çatayev'in iade edilmemesi için çağrıda bulundu.

Bundan 1 yıl sonra Çatayev Türkiye-Bulgaristan sınırını geçerken gözaltına alındı. Ancak insan hakları örgütlerinin Çatayev'in Avusturya'da sığınma hakkı olduğunu hatırlatması nedeniyle bir kez daha Rusya'ya iade edilmedi.

'ABD'NİN TERÖRİST LİSTESİNDE'

Daha sonra Gürcistan'da polis ve militanlar arasında çıkan bir çatışma nedeniyle yakalanan ancak olayla ilgisinin olmadığını söylemesi ardından serbest bırakılan Çatayev 2015'te Suriye'ye girip IŞİD'e katıldı. Çatayev Ekim 2015'te ABD Adalet Bakanlığı tarafından 'terörist listesine' eklendi.

'PARİS SALDIRILARIYLA BAĞLANTISI OLABİLİR'

Kommersant'a göre Rus istihbarat servisleri Çatayev'in IŞİD hiyerarşisinde önemli bir yeri olduğunu ve Paris'te Kasım 2015'te 130 kişinin ölmesine sebep olan saldırılarla bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

'ÖZEL BİR IŞİD HÜCRESİNİN LİDERİ'

Gazeteye konuşan terörle mücadele yetkilileri, Çatayev'in Rusya ve Avrupa'da saldırılar planlayan özel bir IŞİD hücresinin lideri olduğunu ve emrinde 130 militanın bulunduğunu söyledi.

'UMAROV'UN ÇETELERİNİ TÜRKİYE'DEN YÖNETTİ'

Daily Mail'e göreyse, Çatayev bir dönemde de, öldürülmeden önce Rusya'da 'bir numaralı terörist' olan Doku Umarov'un yeraltı çetelerini Türkiye'den yönetti.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 44 kişinin ölümüne sebep olan saldırganlardan birinin Çeçen uyruklu Rus vatandaşı Osman Vadimov olduğu iddia edilmişti. Fakat Rusya'dan Osman Vadimov'un bir Çeçen ismi olmadığına yönünde bir açıklama geldi.

Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesi emniyetinden bir yetkili Interfax'a demecinde, "Çeçenistan'a hiçbir zaman Osman Vadimov isimli biri yaşamadı. Ayrıca bu isim ve soyadı Çeçence değil" dedi.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye