• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
11 Ekim, Salı


'İstanbul saldırısı, IŞİD'in sahadaki zorluklara cevabı'

Eurasia Diary
A- A A+

Türkiye'nin IŞİD'e yönelik tavrındaki değişiklik nedeniyle İstanbul'un hedef alınmasının şaşırtıcı olmadığını belirten Independent’ın Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, saldırının örgütün sahada karşı karşıya olduğu baskıya cevap niteliği taşıdığını söyledi.

BBC Türkçe’ye konuşan deneyimli gazeteci, saldırıyla ilgili tüm verilerin bunun IŞİD tarafından yapıldığını gösterdiğini belirterek örgütün Türkiye'deki saldırılarını genelde üstlenmemesiyle ilgili şu yorumu yaptı:

"Bence IŞİD geçmişte bunu böyle yaptı, çünkü saldırıların IŞİD tarafından mı yoksa PKK, ya da PKK'yla bağlantılı gruplar tarafından mı yapıldığıyla ilgili belli bir muğlaklık alanı bırakmak istedi."

 ‘IŞİD, MİSİLLEMESİZ KALMAYACAĞINI GÖSTERMEK İSTİYOR’

Son bir hafta içinde Lübnan ve Ürdün'de saldırılar düzenleyen IŞİD'in saldırılarına dair genel bir eğilimin parçası olduğunu belirten Cockburn, şöyle devam etti:

"IŞİD, Irak ve Suriye'de büyük baskı altında. Irak'ta Felluce'yi kaybetti. Suriye'de Menbic'de ve Halep'in kuzeyinde baskı altında. IŞİD hâlâ işini yaptığını, kendisine yönelik saldırıların misillemesiz kalmayacağını göstermek istiyor. Bu yüzden sivillere yönelik böyle katliamlara girişiyor.

IŞİD'in sahada karşılaştığı sorunlarla sivillere yönelik saldırıları arasında her zaman bir bağlantı var oldu. Tabii bunlar sadece yabancı ülkelerde olmuyor. Son süreçte örneğin Suriye'de Tartus'ta, Irak'ta Bağdat'ta; Türkiye, Fransa ve Belçika'daki saldırılardakilerden daha fazla insanın öldüğü, yıkıcı saldırılar gerçekleştirdi."

Türkiye'nin İsrail ve Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmesine karşı yapılmış olabileceği görüşüne katılmadığını ifade eden Cockburn, “Silahlı üç intihar bombacısı tarafından böyle bir saldırının hazırlanması zaman alır" dedi.

 ‘TÜRKİYE’NİN DEĞİŞİMİ YÜZÜNDEN OLMUŞ OLABİLİR’

Saldırının Türkiye'nin IŞİD'e yönelik yaklaşımındaki farklılaşmaya da bir karşılık olabileceğine dikkat çeken Guardian muhabiri, "Türkiye geçmişte IŞİD'e, Suriye sınırındaki giriş ve çıkışlarında büyük bir müsamaha gösteriyordu. Biraz da ABD'nin baskısıyla Türkiye'nin bu müsamahası azalmış durumda. Suriyeli Kürtlerin de sınırdaki kazanımlarını düşününce IŞİD için sınırı geçmek artık çok daha zor" diye konuştu.

 ‘IŞİD’İN TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİ ARTACAK’

Saldırının nedeninin, IŞİD'in 'halifeliği' ilanının ikinci yıl dönümü olduğuna dair bir veri de bulunmadığını kaydeden Britanyalı gazeteci, IŞİD'in güvenlik güçlerini değil sivilleri hedef almasının sebebini de ’bu tür saldırıların daha kolay, daha az tehlikeli olması ve kamuoyunun çok daha fazla ilgisini çekme kapasitesi barındırması’ şeklinde özetledi. Cockburn'ün geleceğe dair öngörüsü ise saldırı girişimlerinin süreceği yönünde:

"Açıkça görülüyor ki IŞİD Türkiye'de faaliyet gösterebiliyor. Türkiye'de hücreleri var. Türkiye, Müslüman bir ülke ve burada faaliyet göstermesi daha kolay. Ayrıca radikal İslamcıların ve örgüte militan sağlayabilecek bazı yerel İslamcı liderlerin de IŞİD'e sempatisinin olduğunu dair kanıtlar var. Bu yüzden IŞİD'in Türkiye'deki faaliyetlerini sürdürmesinin ve hatta bunu artırmasının olası olduğunu düşünüyorum."

 

 

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye