• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Haziran, Pazartesi


Suriye'den Bağdadi açıklaması

Eurasia Diary
A- A A+

Suriye'nin Moskova Büyükelçisi Haddad, IŞİD'in kendini halife ilan eden lideri Ebubekir El Bağdadi'nin yaralandığnı doğruladı ve örgütün tüm üyelerinin yakın gelecekte öldürüleceğini söyledi.

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürüldüğü yönündeki haberlerin doğrulanmadığını belirtti.

Haddad, “Öldürülmesiyle ilgili kesin bir bilgi yok ama yaralandığını kesin olarak biliyoruz. Ama önemli olan bu değil. Yakın gelecekte sadece Bağdadi değil, tüm IŞİD üyeleri öldürülecek” dedi.

'SURİYE VE RUSYA SAVUNMA BAKANLARININ GÖRÜŞMESİ PLANLANIYOR'

Ayrıca Haddad, Suriye ve Rusya savunma bakanlarının arasında yapılacak bir görüşmenin planlama aşamasında olduğunu söyledi. Haddad, "Bir bakanın diğerini ziyaret etmesi planlanıyor. Görüşmenin nerede ve ne zaman gerçekleşeceği henüz belli değil ama böyle planlarımız var" dedi.

Haddad, son olarak geçen hafta bir araya gelen Suriye, İran ve Rusya savunma bakanlarının bir sonraki üçlü görüşmesinin ne zaman gerçekleşeceğinin de belli olmadığını ama bakanların arasında her gün koordinasyon sağlandığını belirtti. Haddad, "Üç bakan beraber çalışıyor" diye ekledi.

'CENEVRE'NİN BİR SONRAKİ TURUNA UZUN ZAMANDAN BERİ HAZIRIZ'

Bu arada Haddad, Suriye hükümetinin Cenevre görüşmelerinin bir sonraki turu için 'çok uzun zamandan beri' hazır olduğunu belirtip, BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın görüşmelerin ne zaman başlayacağını ilan etmesini beklediklerini söyledi.