• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Haziran, Pazartesi


CIA Direktörü: IŞİD, gerilla taktiğiyle saldıracak

Eurasia Diary
A- A A+

CIA Direktörü John Brennan, IŞİD'in hâlâ küresel gücünü koruduğunu belirterek, örgütün gerilla yöntemi kullanarak Irak ve Suriye dışında saldırılar yapabileceği uyarısında bulundu.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü (CIA) John Brennan, ABD İstihbarat Senatosu'nda 'CIA’nın istihbarat aktiviteleri' konulu oturumda IŞİD'e ilişkin konuştu.

ABD’nin düzenlediği hava saldırıları sonucunda IŞİD’in üst düzey yöneticilerinin hedef alındığını belirten CIA Direktörü, buna rağmen örgütün belli ölçüde gücünü koruduğunu ve direnç gösterdiğini söyledi.

Brennan, "IŞİD, muhtemelen Suriye ve Irak'ta kaybettikleri topraklara karşı artık daha çok gerilla taktikleri kullanacaktır. Bunların içerisinde Irak ve Suriye dışında önemli hedefler olabilir" dedi.

IŞİD'in bu tür saldırılar için üyelerine eğitim verdiğini söyleyen Brennan, "IŞİD’in çok sayıda Batı dünyasından gelen savaşçıları var. Batı’da yapılacak saldırılar için bunlar potansiyel güçtür" ifadesini kullandı.

'ORLANDO SALDIRGANININ ÖRGÜT BAĞLANTISI YOK'

CIA Direktörü, bir soru üzerine Orlando saldırganının hiçbir terör organizasyonu ile doğrudan bağlantısını bulamadıklarını söyledi.

Orlando'da 49 kişiyi öldüren Ömer Metin'in saldırıdan önce acil servis hattı 911'i arayarak IŞİD'e bağlılık yemini ettiği belirtilmişti.