• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
8 Nisan, Cuma


Paralel yapı operasyonu kapsamında "futbolculara para baskısı" iddiası

Eurasia Diary
A- A A+

Paralel yapı operasyonu kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan 120 kişiden 87’si yakalandı. Gözaltına alınan bazı şüphelilerin milli takım forması da giymiş futbolculara baskı yaparak burs ve yardım parası istedikleri iddia edildi.

Fethullah Gülen Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) mali ayağına yönelik yedi ayrı soruşturma kapsamında 22 ilde düzenlenen operasyonda, şüpheli 120 kişiden 87’si yakalandı. Gözaltına alınanlar arasında bürokrat, iş adamı, öğretmen, öğretim görevlisi, vakıf ve dernek başkanları da bulunuyor.

Operasyonların Ankara ayağında 11 kişi gözaltına alındı. Milliyet'in haberine göre Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda görev yapan şüphelilerin, bazıları milli takım forması da giymiş, Gençlerbirliği, Konyaspor, Orduspor gibi takımlarda oynamış futbolculara baskı yaparak, örgüte ait evlerde ve yurtlarda, bağış, yardım, burs ve kurban parası adı altında para topladıkları, Fetullah Gülen’in kitaplarını futbolculara sattıkları, deplasman maçlarından sonra futbolcuları o ilde bulunan yurt ve okullara götürerek, burs ve yardım parası istedikleri tespit edildi.

Şüphelilerin, ünlü futbolcular haricinde para topladıkları futbolcuları ise Fethullah Gülen ile görüştürmemeleri dikkati çekti. TRT’de görevli şüphelilerin ise kurum çalışanı ve sanat camiasından örgüt adına para topladıkları, bu paralarla düzenledikleri tiyatro oyunlarını Samanyolu Koleji ve Atlantik eğitim Kurumları’nda oynattıkları, tiyatro oyuncularını zorla toplantılara götürdükleri anlaşıldı.

87 şüpheli gözaltında

Ankara merkezli operasyon sadece başkenti, Samsun merkezli operasyon Tokat ve Konya’yı, Antalya merkezli operasyon İstanbul, İzmir, Mersin, muş, Sakarya ve Urfa’yı, adıyaman merkezli operasyon Mersin, Şanlıurfa ve Kayseri’yi, Kilis merkezli operasyon Antalya, Osmaniye, Hatay, Bitlis ve Niğde’yi kapsarken, Gümüşhane ve Gaziantep merkezli operasyonlar ise sadece bu illerde yapıldı. Soruşturma kapsamında 120 kişi hakkında gözaltı kararı verilirken, bunlardan, aralarında bazı kadın şüphelilerin de bulunduğu 87 kişi, yapılan operasyonlarda gözaltına alındı. Samsun merkezli operasyonda 9, Antalya merkezli operasyonda 24, Ankara’da 11, Adıyaman merkezli operasyonda 16 ve Kilis merkezli operasyonda 14, Kırıkkale’de 13 olmak üzere 87 kişi gözaltına alındı. Gümüşhane’de bir kadın gençlik merkezinde arama yapıldığı, Gaziantep ile bazı illerde aramaların devam ettiği belirtildi. Şüpheliler arasında bazı bakanlık çalışanları, eski emniyet müdürleri, TRT çalışanları, ve bazı şirket yöneticileri de bulunuyor.

Soruşturmanın Ankara ayağı

Ankara’da 11 kişinin gözaltına alındığı soruşturmanın, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na tarihsiz ve isimsiz gönderilen bir ihbarın değerlendirilmesiyle başladığı öğrenildi. İhbarda, paralel yapı içerisinde abi olarak bilinen öğretmenler C.G. ve D.Ö., Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda eski Daire Başkanı T.T.Y., emekli askeri memur H.S.’nin himmet ve kurban parası adı altında bağış toplayarak örgüte finansal katkı sağladıkları iddia edildi.

İhbarla ilgili Mali Şube Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalar neticesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda görevli şüphelilerin, FETÖ/PDY örgütü adına faaliyet yürüttükleri, bu kurumlarda çalışan kişilerden ve üst düzey yöneticilerden örgüt adına kurban, himmet, bağış, maklube adı altında zarf içinde paralar topladıkları, toplanan bu paraları örgüte aktardıkları tespit edildi.

CNN Türk