• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
17 Ocak, Salı


ABD: Suriye’deki çözüm sürecinde herkesin sözü dinlenmeli

Siyaset

A- A A+

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye’deki çözüm sürecinde Kürtler, Araplar ve Türkmenler de dahil olmak üzere herkesin sözünün dinlenmesi gerektiğini söyledi.

Günlük basın toplantısında Türkiye'nin PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak nitelendirdiği YPG'nin barış görüşmelerinde yer alması gerektiğine dair salı günü yaptığı açıklamaları hatırlatan Toner, “Suriye’deki krizin çözümü için politik bir çözüm arayışı gerektiğini uzun zamandan beri söyledik. Bu, Suriyelilerin yönettiği ve temsiliyeti yüksek, barış ve birliğe yönelten bir süreç olmalı" dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 numaralı kararının açık bir şekilde Suriye halkının kendi geleceğine karar vermesi gerektiğini söylediğini ifade eden Toner, şöyle devam etti:

“Suriyeli Kürtler, Suriyeli Araplar ve Suriyeli Türkmenler dahil olmak üzere bütün Suriyelilerin bu süreçte sözünün dinlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yorumum kimin masada olacağı hakkında ya da Cenevre görüşmelerinin kaldığı yerden devam etmesi gerektiği hakkında değildi.”

Toner, salı günki basın toplantısında, “Görüşmelere kimin katılacağına süreçteki gruplar ve Suriye halkı karar vermeli. Bizim pozisyonumuz hakkında konuşmak gerekirse, bu süreç tüm Suriyeliler gibi Kürtleri de kapsayacağı için Suriyeli Kürtler de masada yer almadır” diye konuşmuştu.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...