• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
14 Ocak, Cumartesi


Obama’nın Danışmanı: Türk-Rus işbirliği IŞİD’i sıkıştırdı

Siyaset

A- A A+

ABD Başkanı Obama’nın Terörle Mücadele Danışmanı Riedel, Türkiye ve Rusya arasında artan işbirliğinden ötürü örgütün üzerindeki baskı arttığı değerlendirmesinde bulundu. Riedel, IŞİD’in Türkiye’ye yönelik muğlak bıraktığı yaklaşımını tam savaş haline dönüştürdüğünü de söyledi.

Hürriyet Washington temsilcisi Tolga Tanış, ABD Başkanı Barack Obama’nın Terörle Mücadele Danışmanı Bruce Riedel’le konuştu. Riedel’in açıklamalarından satırbaşları şunlar: 

‘IŞİD, TÜRKİYE’DE SİVİLLERİ HEDEF ALACAK’

IŞİD son iki aydır, Türk sivilleri hedef alma konusunda muğlak bıraktığı politikasını net bir politikaya doğru değiştirdi. Sivilleri hedef alacak. İstanbul gece kulübü saldırısı da muhtemelen bu değişimin ilk somut göstergesi.  (IŞİD lideri Ebu Bekir) el Bağdadi, hatırlarsanız kasım başında bir açıklama yayınladı ve IŞİD’in Türkiye’yi hedef alacağını duyurdu. Bundan önce IŞİD, adamlarını Avrupa ve diğer yerlerden Suriye ve Irak’a geçirmede Türk toprağını kullanmaya çalışırken Türk hedeflere karşı muğlak ve dikkatli bir yaklaşım içindeydi. Bu bitti. Şimdi IŞİD’in Türkiye’yle tam bir savaş halinde olduğunu söyleyebiliriz.

‘RUSYA VE TÜRKİYE YAKINLAŞTIKÇA MUĞLAKLIĞIN FAYDASININ OLMAYACAĞINA KARAR VERİLDİ’

Bağdadi’nin açıklamasından önce bir belirsizlik hali bırakıp IŞİD karşıtı koalisyona tam destek vermemesi için Türk hükümetine sinyal gönderiyorlardı. Türkiye bu doğrultuda ilerledikçe de daha şiddetli sinyaller göndermeye devam ettiler. Ama yine de kendilerine bir hareket alanı bırakıyorlardı. O belirsizlik dönemi bitti. Yılbaşı gecesi kentin kalbinde eğitim görmüş silahlı bir saldırganın gerçekleştirdiği gece kulübü saldırısı, çok çarpıcı bir tırmandırma şekli. 

IŞİD uzun süredir Rusya’yla savaşta. Bir süredir Rusya’ya yönelik saldırılar düzenliyor. Buna şimdiye kadar IŞİD’in Irak ve Suriye dışında gördüğümüz en kanlı saldırısı olan, Sina Yarımadası’nda düşürülen Rus uçağı dahil. Sonbahardan beri Moskova ve Ankara yakınlaştıkça da IŞİD, Türkiye konusunda bir muğlaklık bırakmanın artık faydası olmayacağına karar verdi.

‘ÜZERİNDEKİ BASKI ARTTIKÇA IŞİD YENİ DÜŞMANLAR İLAN EDİYOR’

IŞİD, Türkiye’deki varlığına karşı sert terörle mücadele önlemleriyle karşı karşıya. Türk-Rus yakınlaşması, Musul ve diğer yerlerde de bir baskı yaratıyor. Ve baskı arttıkça da, yeni devletleri düşman ilan ediyor. Fransa, Belçika, Almanya ve şimdi açıkçası Türkiye de listede. Bu tür saldırılar bağlamında, bölgede yeterince yabancı savaşçıları var. IŞİD baskı altındayken böyle korkunç terör saldırıları düzenleyecek aşırı uç görüşte birçok kişisi olacak. Çok geniş bir operasyon ekibine ihtiyacınız yok bu saldırılarda, bir kişi tek başına da hareket edebilir. IŞİDle de yüz yüze çok sınırlı bir iletişimi olur.

‘IŞİD YOK EDİLME NOKTASINDAN ÇOK UZAKTA’

Koalisyon, IŞİD’e karşı en az son 6 aydır büyük bir ilerleme kaydetti. Libya’da, Musul’da, ekonomik cephede. Ama IŞİD halen yok edilme noktasından çok uzakta. Bağdadi halen sağ. Ondan sonra gelecek kişi de şimdiden belirlendi. Bir Bahreynli. (Türki el Binali). O yüzden sona yaklaşmış değiliz. Koalisyonun önümüzde uzun ve kanlı bir savaş olduğunun bilinciyle işbirliği çabalarını artırması gerekiyor.

‘EL KAİDE VE BAĞDADİ ARASINDAKİ DÜŞMANLIK KİŞİSEL’

Taktik seviyede bazı işbirlikleri görüyoruz. Özellikle Suriye ve Irak dışında, Avrupa’da, İstanbul’da faaliyet gösteren, sahadaki savaşçılar arasında. El Kaide ve IŞİD arasındaki farklılıklar ideolojik olmaktan öte tepedeki liderlikle ilgili. Bu da demek oluyor ki iki yapı arasındaki ilişki büyük oranda Bağdadi’nin sahneden silinmesiyle ilgili. El Kaide ve Bağdadi arasındaki düşmanlık kişisel. Bağdadi’nin yerine geçecek olan kişi, küresel cihat için birlik olmayı seçebilir. Bilmiyoruz.

‘TRUMP POLİTİKA ÖNERİLERİYLE DEĞİL TWEETLERLE GELİYOR’ 

ABD ve Türkiye arasında El Bab’da düğümlenen farklılıkların (seçilmiş ABD Başkanı) Donald Trump geldiğinde nasıl şekilleneceğini öngörmek neredeyse imkânsız. Trump, görevi devralmaya hazırlanırken net politika önerileriyle gelmiyor. Tweetlerle geliyor. Geldiğinde de bir ülkeyi yönetmenin sabahın 2’sinde tweet atmaktan çok farklı olduğunu keşfedecek. Bence Trump’ın başkan olduğunda ne yapacağını Donald Trump’ın kendisi dahil kimse bilmiyor.”

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...