• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
14 Ocak, Cumartesi


Sturgeon'dan İngiliz hükümetini uyarı

Siyaset

A- A A+

İskoçya Bölgesel Hükümetinin Başbakanı Nicola Sturgeon, ikinci bir bağımsızlık referandumuyla ilgili blöf yapmadığını belirtti. Sturgeon, "İngiliz hükümeti, ikinci bir bağımsızlık referandumu konusunda blöf yaptığımı sanıyorsa büyük hata yapıyor" dedi.

BBC'de yayınlanan ‘Andrew Marr' programına katılan Sturgeon, İngiltere Başbakanı Theresa May'in ülkenin Avrupa Birliği'nden çıkışıyla ilgili bir planı olmadığına inandığını kaydederek "Theresa May'in müzakere amaçlarıyla ilgili 6 ay öncesinde ne biliyorsam, şimdi de onu biliyorum. Bir planı olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.

‘BÜYÜK HATA YAPIYOR'

İngiltere'den ayrılmayı 2014 yılında referanduma götüren ancak bağımsızlık için yeterli çoğunluğu sağlayamayan Sturgeon, İngiltere'nin Avrupa ortak pazarındaki yerini koruması gerektiğini ifade ederek "İngiliz hükümeti, ikinci bir bağımsızlık referandumu konusunda blöf yaptığımı sanıyorsa büyük hata yapıyor" dedi. 

Sturgeon, İngiltere'nin ortak pazardan ayrılması durumunda İskoç halkına kendi geleceğini kendisini kontrol etme fırsatının sunulması gerektiğini söyledi.

İSKOÇYA'DA HALKIN YÜZDE 62'Sİ AB ÜYESİ OLARAK KALMAKTAN YANA OY KULLANMIŞTI

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta geçen haziran ayında yapılan AB referandumundan yüzde 52 oyla Brexit kararı çıkmıştı. İngiltere ve Galler'de Brexit oyları ağırlıktayken, İskoçya'da halkın yüzde 62'si AB üyesi olarak kalmaktan yana oy kullanmıştı.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...