• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
3 Şubat, Cuma


Trump 'en kötü telefon konuşmasını' hangi liderle yaptı?

Siyaset

A- A A+

Görevi devralmasının ardından liderlerle yaptığı telefon görüşmelerini sürdüren ABD Başkanı Donald Trump, son olarak Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull’la konuştu. Ancak bu konuşma Trump’ın bugüne dek gerçekleştirdiği ‘en kötü’ telefon görüşmesi oldu.

ABD Başkanı Trump ülkesinin uzun dönemdir yakın müttefiki olan Avustralya’nın başbakanı Turnbull’la kısa bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Washington Post’un haberine göre, 1 saat sürmesi beklenen görüşme 25. dakikada bitirildi. Konuşmanın kısa kesilmesinin nedeni ise iki liderin ABD ile Avustralya arasında geçen yıl anlaşmaya varılan göçmen takası.

Haberde, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde varılan göçmen takası anlaşmasına tepki gösteren Trump’ın konuşma sırasında Turnbull’a “Dört liderle telefon görüşmesi yaptım, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil, en kötüsü buydu” dediği belirtildi.

‘BİR SONRAKİ BOSTON BOMBACISINI İTHAL ETMEK İSTİYORLAR’ SUÇLAMASI

Trump, ABD’nin büyük bölümü Avustralya’nın Nauru ve Papua Yeni Gine’deki kamplarından olmak üzere 1250 sığınmacıyı kabulü karşılığında, Avustralya’nın El Salvador, Guatemala ve Honduras’tan gelen göçmenleri kabul etmesini içeren anlaşma için “Bugüne kadarki en kötü anlaşma” da dedi.

Trump ayrıca, Avustralya’yı ‘bir sonraki Boston bombacısını’ ithal etmekle suçladı.

Boston’da 15 Nisan 2013’te 23 bin kişinin katılımıyla düzenlenen maratonun bitiş çizgisi yakınlarında 10 saniye arayla patlayan iki bomba, üç kişinin ölümüne, 260’dan fazla kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Saldırıyı Rusya doğumlu ABD vatandaşları olan Tamerlan ve Cohar Tsarnaev kardeşler gerçekleştirmişti.

Bu arada Washington Post, Turnbull’un konuyu Suriye krizine getirmeye çalıştığını ancak Trump’ın buna izin vermediğini aktardı.

‘BUNA İNANABİLİYOR MUSUNUZ?’

Öte yandan Trump’ın Avustralya’ya tepkisi bu konuşmayla da sınırlı kalmadı. Twitter hesabından da bir mesaj paylaşan Trump, bu kez de anlaşmayı ‘aptal’ olarak tanımladı. Trump, “Buna inanabiliyor musunuz? Obama yönetimi Avustralya’dan binlerce yasadışı göçmeni almayı kabul etmiş. Neden? Bu aptal anlaşma üzerinde çalışacağım” diye yazdı.

TURNBULL: HABERLERİ GÖRDÜM AMA YORUM YAPMAYACAĞIM

Başkent Canberra’da gazetecilerin sorularını cevaplayan Turnbull ise telefon görüşmesinin ‘samimi, dürüstçe ve özel’ olduğunu belirtti ancak içeriğiyle ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Israrlı sorular üzerine haberi gördüğünü ancak herhangi bir yorumda bulunmayacağını tekrarlayan Turnbull, “Başkanın resmi sözcüsü ve Beyaz Saray’ın belirttiği, bana da Başkan Trump’ın söylediği gibi, Obama yönetimi ile imzalan göçmen yerleştirilmesi anlaşmasının devam ettiğini söyleyebilirim” dedi.

Sputnik

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...